- Uważam, że po 2050 roku wciąż będzie miejsce dla energii z węgla, tym bardziej, że węgiel to nasz własny surowiec, który daje nam atrybut niezależności energetycznej - mówi Karol Nawrocki, obywatelski kandydat na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, prezes Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), w rozmowie z Solidarnością Górniczą.
- Nie ma żadnej "sprawiedliwej transformacji". Likwiduje się przemysł, nie tworząc niczego nowego. Tak samo płatne "zielone miejsca pracy", które miałyby zastąpić miejsca pracy w przemyśle, to czysta propaganda i kompletna fikcja. Jeśli w ogóle gdzieś powstaną, to w Niemczech i Chinach, ale nie w Polsce - twierdzi przewodniczący górniczej "Solidarności" Bogusław Hutek i apeluje o "rozsądny wybór" w zbliżającej się drugiej turze wyborów prezydenckich. - Zagłosujmy zgodnie z interesem branży i tak, byśmy mieli w osobie prezydenta potencjalnego obrońcę górnictwa, a nie kogoś, kto z ochotą podpisze każdą ustawę wymierzoną przeciwko górnikom - pisze. Polecamy lekturę felietonu.
W kolejnym wydaniu miesięcznika Solidarność Górnicza, które właśnie trafiło do kopalń, przyglądamy się poglądom kandydatów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a zwłaszcza temu, jak postrzegają przyszłość górnictwa i polskiego przemysłu. Pytamy, co spowodowało kwietniowy blackout w Hiszpanii i Portugalii? Jedną z możliwych przyczyn wielkiej awarii energetycznej jest zbyt duży udział odnawialnych źródeł energii i zbyt mały udział źródeł sterowalnych w hiszpańskim systemie energetycznym, z czego nasz kraj może wyciągnąć pewne wnioski. Ponadto przyglądamy się manifestacji hutników, która 21 maja przeszła ulicami Warszawy. Do protestu dołączyła liczna reprezentacja górniczej "Solidarności". Aby pobrać cyfrową wersję gazety, kliknij tutaj.
25 kwietnia w Zakładzie Górniczym "Sobieski" uzyskano połączenie wentylacyjne głębionego szybu "Grzegorz" z wyrobiskami na poziomie 540 metrów. O znaczenie tego faktu i całej inwestycji dla przyszłości jaworznickiej kopalni pytamy Waldemara Sopatę, przewodniczącego Komisji Zakładowej (KZ) NSZZ "Solidarność" ZG "Sobieski" oraz wicelidera Związku w Południowym Koncernie Węglowym SA (PKW).
O polityce Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW), roli doradców i tym, co może czekać firmę oraz jej pracowników w najbliższym czasie, rozmawiamy z przewodniczącym Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej (ZOK) NSZZ "Solidarność" JSW SA Sławomirem Kozłowskim.
W najnowszym wydaniu miesięcznika Solidarność Górnicza przypominamy o trwającej zbiórce podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum dotyczącego Zielonego Ładu. Śląsko-dąbrowskie struktury Związku zaangażowały do akcji kibiców. 26 kwietnia podpisy były zbierane przed meczem GKS Katowice z Legią Warszawa, a 27 kwietnia - przed meczem Górnika Zabrze z Widzewem Łódź. Wskazujemy na zmieniającą się politykę części amerykańskich, kanadyjskich i japońskich banków, które odchodzą od ekologicznych celów (wcześniej instytucje bankowe odmawiały finansowania projektów węglowych). Podsumowujemy również przebieg XXXII Krajowego Zjazdu Delegatów (KZD) NSZZ "Solidarność". Gościem KZD był prezydent Andrzej Duda. Aby pobrać cyfrową wersję gazety, kliknij tutaj.
- Pokażcie alternatywę wobec umowy społecznej. Pokażcie własną propozycję takiego porozumienia, które pozwoliłoby górnictwu funkcjonować przez kolejne lata, dzięki któremu pracownicy mieliby gwarancję pracy do emerytury. Mówienie, że trzeba zmusić Brukselę do zmiany polityki czy wręcz wyjść z Unii Europejskiej, nic nie kosztuje - mówi szef Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność" Bogusław Hutek w rozmowie z Solidarnością Górniczą, zwracając się do polityków krytykujących treść umowy.
- Obecna sytuacja w zakresie zasad wynagradzania, która wynika z winy pracodawcy, jest nie do zaakceptowania, stąd konieczność uregulowania jej na poziomie układu zbiorowego pracy - mówi przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) Sławomir Kozłowski. Jednocześnie krytykuje Zarząd JSW, bo ten - jego zdaniem - "jedynie markuje działania" zmierzające do zawarcia układu. Co może stanowić największy problem w wynegocjowaniu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP) dla Pracowników JSW i które jego elementy są - według strony społecznej - najistotniejsze? Pytamy lidera największego związku zawodowego w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.
Wtorkowy protest przeciwko planom Grupy Kapitałowej (GK) Enea wobec Lubelskiego Węgla (LW) "Bogdanka" zgromadził na ulicach Lublina kilka tysięcy osób. Niezadowolenie z zapowiedzi obniżenia poziomu odbioru węgla przez elektrownie Enei (w Kozienicach i Połańcu) głośno wyrazili przede wszystkim sami pracownicy "Bogdanki", ale nie tylko. Manifestujących pod hasłem "Stop likwidacji »Bogdanki«, żądamy sprawiedliwej transformacji regionu" wsparli wsparli przedstawiciele innych branż oraz koledzy reprezentujący kopalnie górnośląskie.
- Jastrzębska Spółka Węglowa SA umiera. (...) Brakuje strategii transformacji energetycznej, inwestycji w modernizację zakładów czy dialogu z niezależnymi ekspertami. Polityczna gra kosztem JSW przybiera formę dwutorowego uderzenia: z jednej strony widzimy pozorowane "dyscyplinowanie" Spółki, z drugiej - nikt nie ma odwagi na przeprowadzenie prawdziwych, niezbędnych dziś reform - pisze Zakładowa Organizacja Koordynacyjna (ZOK) NSZZ "Solidarność" Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) w tekście stanowiącym ocenę obecnej sytuacji Spółki. Związkowcy odnoszą się też do nadchodzących wyborów prezydenckich i tego, jak mogą one wpłynąć na JSW. Nadesłaną treść publikujemy w całości.
- Rząd już dziś powinien podjąć działania, które dadzą możliwość skorzystania z osłon socjalnych gwarantowanych ustawą o funkcjonowaniu górnictwa wszystkim polskim górnikom. Wykonują oni tę samą pracę na tych samych stanowiskach w tej samej branży i są obywatelami tego samego kraju, więc powinny im przysługiwać te same prawa - uważa szef górniczej "Solidarności" Bogusław Hutek. Wzywa polityków do natychmiastowej reakcji ze względu na coraz większe problemy spółek węglowych oraz przeciągający się w czasie proces notyfikacji umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa. Polecamy lekturę felietonu.
Marcowo-kwietniowe wydanie miesięcznika Solidarność Górnicza poświęcamy pikietom, jakie od pewnego czasu przetaczają się przez sektor wydobywczy. W marcu protestowały załogi KWK "Ruda" Ruch "Bielszowice" i Przedsiębiorstwa Górniczego "Silesia" Sp. z o.o., a już 8 kwietnia ulicami Lublina przejdzie manifestacja pracowników Lubelskiego Węgla "Bogdanka" SA. Organizatorzy akcji wskazują, że jeśli Grupa Kapitałowa Enea nie porzuci planów obniżenia poziomu odbioru węgla z "Bogdanki", za 10 lat kopalnia ta przestanie istnieć. Piszemy też o opieszałości władz Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, przez co największe złoże węgla koksowego w Polsce może przejąć spółka niemiecka, o przełomowym dla KWB "Turów" wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego i o polityce surowcowo-energetycznej Donalda Trumpa - prezydent Stanów Zjednoczonych nakazał swojemu rządowi rozpoczęcie prac zmierzających do otwarcia nowych elektrowni węglowych. Aby pobrać cyfrową wersję gazety, kliknij tutaj.
166 delegatów na XIV Walne Zebranie Delegatów (WZD) Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" przyjechało do Katowic, by wspólnie przedyskutować najważniejsze problemy, z jakimi zmagają się pracownicy poszczególnych branż. Przyjęto uchwałę i kilkanaście stanowisk, a wśród nich - dwa dokumenty wzywające rząd do udzielenia wsparcia górnictwu oraz Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA (JSW), którą może pogrążyć wdrożenie tak zwanej dyrektywy metanowej Unii Europejskiej.
- Kopalnia Lubelski Węgiel "Bogdanka" nie będzie likwidowana - zadeklarowała minister przemysłu pani Marzena Czarnecka po spotkaniu z samorządowcami, parlamentarzystami, związkowcami oraz przedstawicielami zarządów Enei i "Bogdanki", do którego doszło 27 marca w siedzibie łęczyńskiego Starostwa Powiatowego. Jednak słowa szefowej resortu odpowiedzialnego za sektor wydobywczy nie przekonały zaniepokojonych górników. Organizacje związkowe zrzeszające pracowników Lubelskiego Węgla (LW) "Bogdanka" uważają, że obniżenie poziomu odbioru węgla przez elektrownie należące do Grupy Kapitałowej (GK) Enea wymusi zamknięcie kopalni. I niczego tutaj nie zmienią obietnice składane przez rządzących.
Atmosfera w czechowickiej kopalni "Silesia" jest coraz gorętsza. Postępowanie kierownictwa zakładu niepokoi związkowców i załogę. Coraz powszechniej mówi się o perspektywie szybkiej likwidacji przedsiębiorstwa, które na przestrzeni ostatnich 20 lat było ratowane głównie dzięki postawie związkowców z "Solidarności".
"Ręce precz od »Bielszowic«", "»Nie« dla likwidacji kopalni »Bielszowice«", "Czas wydłużyć wydobycie na kopalni »Bielszowice«" - pod takimi hasłami przebiegał czwartkowy protest pracowników KWK "Ruda" Ruch "Bielszowice", którzy przyjechali do Katowic, by wyrazić swój głośny sprzeciw wobec planów zamknięcia zakładu. Zarząd Polskiej Grupy Górniczej SA (PGG) zapowiedział, że połączy dwa ruchy kopalni "Ruda" - "Bielszowice" i "Halembę" - 1 lipca 2025 roku. W połowie 2026 r. "Bielszowice", stanowiące już wtedy część jednoruchowej KWK "Ruda", mają przestać wydobywać węgiel.
- Strona związkowa chce, by w razie potrzeby zawarte w niej rozwiązania mogły objąć również pracowników tych spółek węglowych, których umowa społeczna (i wynikająca z niej ustawa) obecnie nie dotyczy. Szczególną uwagę zwróciliśmy na przeżywającą problemy kopalnię "Silesia". (...) Nie znaczy to jednak, że należy pominąć inne zakłady - czy to "Bogdankę", (...) czy to kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. (...) Czasy są niepewne. (...) W "podbramkowej" sytuacji wszystkim górnikom powinny przysługiwać osłony socjalne gwarantowane ustawą - pisze przewodniczący górniczej "Solidarności" Bogusław Hutek, komentując przebieg obrad Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Polecamy lekturę felietonu.
Lutowe wydanie miesięcznika Solidarność Górnicza poświęcamy wydarzeniom bieżącym. Piszemy o zakończonych konsultacjach publicznych nad projektem nowelizacji tak zwanej ustawy górniczej i uwagach zgłoszonych przez przedstawicieli związków zawodowych oraz pracodawców. Informujemy, że Jastrzębska Spółka Węglowa SA zapowiedziała złożenie wniosku w sprawie udzielenia koncesji badawczej na rozpoznanie złoża "Dębieńsko 1" po tym, jak szefowa resortu klimatu ogłosiła, iż podpisała decyzję odmowną wobec wniosku koncesyjnego posiadającej niemiecki kapitał spółki Silesian Coal. Ponadto zastanawiamy się, czy konsekwencją ostatnich wyborów do Bundestagu będzie zmiana polityki energetycznej Niemiec. Aby pobrać cyfrową wersję gazety, kliknij tutaj.
O trudnej sytuacji należącego do spółki Bumech Przedsiębiorstwa Górniczego (PG) "Silesia" Sp. z o.o. i równie skomplikowanych relacjach pomiędzy pracodawcą a największym związkiem zawodowym zrzeszającym pracowników czechowickiej kopalni rozmawiamy z Grzegorzem Babijem (na zdjęciu), przewodniczącym Komisji Zakładowej (KZ) NSZZ "Solidarność" PG "Silesia" Sp. z o.o.
Związkowcy reprezentujący załogę Lubelskiego Węgla (LW) "Bogdanka" SA kontynuują batalię o przyszłość kopalni. 11 lutego doszło do rozmów z udziałem strony społecznej, pracodawców, samorządowców oraz przedstawicieli resortów, których decyzje mają wpływ na sektor wydobywczy (Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Przemysłu). Ich efektem jest powołanie zespołu, który ma opracować rozwiązania łagodzące skutki transformacji energetycznej w regionach takich, jak Lubelszczyzna.