Zapowiedź: Upamiętnią opór wobec stanu wojennego

Gru 11, 2023

13, 15 i 16 grudnia odbędą się uroczystości upamiętniające opór społeczny wobec ogłoszonego 42 lata temu stanu wojennego. Członkowie śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" oddadzą hołd tym, którzy stawili wtedy opór komunistycznej władzy, niejednokrotnie płacąc za to cenę najwyższą.

Środową część obchodów rozpocznie msza święta w zabrskim kościele pod wezwaniem świętej Jadwigi Śląskiej (godzina 12.). Nieopodal zlokalizowany jest zakład karny, gdzie od grudnia 1981 roku więziono działaczy antykomunistycznego podziemia z Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz ówczesnego województwa częstochowskiego. Po zakończeniu nabożeństwa jego uczestnicy zgromadzą się przed krzyżem upamiętniającym internowanych. Tam przybyłe delegacje złożą kwiaty.

Na piątek, 15 grudnia, zaplanowano uroczystość przed tablicą pamiątkową w cechowni KWK "Borynia-Zofiówka-Bzie" Ruch "Zofiówka" (godz. 9.). Tego dnia przypada rocznica pacyfikacji KWK "Manifest Lipcowy" - obecnej "Zofiówki" - przez funkcjonariuszy Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej (ZOMO). Był to pierwszy przypadek wykorzystania broni palnej przeciwko strajkującym górnikom. Czterech z nich zostało rannych, w tym dwóch - ciężko.

16 grudnia (sobota) związkowcy przyjadą do Katowic, by uczcić ofiary pacyfikacji KWK "Wujek". Tego właśnie dnia, 42 lata wcześniej, wskutek brutalnej interwencji ZOMO, śmierć poniosło dziewięciu pracowników kopalni, uczestników górniczego strajku przeciwko ogłoszeniu stanu wojennego. Po mszy świętej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (początek o godz. 13.) nastąpi przemarsz przed pomnik ku czci górników kopalni "Wujek" poległych 16 grudnia 1981 roku, gdzie odczytany zostanie apel poległych. Wcześniej głos zabiorą zaproszeni goście (godz. 14.30).

PROGRAM UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIAJĄCYCH OPÓR SPOŁECZNY WOBEC STANU WOJENNEGO

13 grudnia (środa)

- godz. 12.00: uroczysta msza święta w zabrskim kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej (ul. Wolności 504)
- godz. 13.00: złożenie kwiatów przed krzyżem upamiętniającym internowanych w stanie wojennym