JSW: Związkowcy analizują projekt ZUZP

Wrz 11, 2023

Reprezentatywne organizacje związkowe zrzeszające pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) analizują opracowany przez Zespół Polityki Płacowej JSW projekt roboczy zakładowego układu zbiorowego pracy (ZUZP) i przygotowują się do rozmów na jego temat, tak by zawarte tam regulacje były możliwie korzystne dla załogi. Związkowcy z "Solidarności", Federacji Związku Zawodowego Górników JSW SA i "Kadry" złożyli wniosek o ujednolicenie wynagrodzeń w kopalniach JSW już na początku bieżącego roku. 24 sierpnia otrzymali od pracodawcy projekt ZUZP.

Robocza wersja projektu ma być podstawą do negocjacji pomiędzy stroną społeczną a Zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA. Jak poinformowali przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych, została ona przygotowana w oparciu o funkcjonujące "nowe" umowy o pracę (zawarte po roku 2012) oraz o podpisane później porozumienia.

- Nowe umowy po 2012 zostały wprowadzone jednostronnie przez ówczesnego prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego i pozbawiały pracowników części elementów jednorazowego wynagrodzenia - przypomnieli związkowcy. - Z projektem zapoznają się teraz zakładowe organizacje związkowe w celu przeprowadzenia konsultacji, a następnie Reprezentatywne Związki Zawodowe przystąpią do negocjacji z Zarządem w celu wprowadzenia jak najbardziej korzystnych dla pracowników ustaleń w nowym ZUZP - czytamy w opublikowanym przez nich komunikacie.