Wspieramy Ukraińców w walce z rosyjskim najeźdźcą

Lut 25, 2022

W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę i rozpoczętych 24 lutego działań wojennych NSZZ "Solidarność" przesłał broniącym się Ukraińcom wyrazy wsparcia. - W tym czasie dramatycznej próby, przed jaką stanęła Ukraina, polska "Solidarność" jest razem z Wami. Wykorzystamy wszelkie możliwości, abyście w tej walce nie pozostali osamotnieni. Tak jak nie pozostawiliśmy Was podczas "Euromajdanu", organizując pomoc humanitarną dla ofiar i rannych, tak również dzisiaj możecie na nas liczyć - zadeklarowało Prezydium Komisji Krajowej Związku.

Dalszą część przyjętego dokumentu stanowią odniesienia historyczne.

- Polakom, a szczególnie ludziom "Solidarności" nie trzeba tłumaczyć czym jest wolność. Przeżyliśmy nie tylko rosyjsko-niemiecko-austriackie zabory, ale również niemiecko-rosyjską okupację i sowiecki komunizm. Doskonale wiemy jak nieobliczalna jest Rosja, rozumiał to również św. p. Lech Kaczyński, który po agresji na Gruzję przewidział jakie dążenia może mieć Władimir Putin wobec sąsiednich krajów. Dzisiaj z całą bezwzględnością ten scenariusz jest realizowany - napisano.

Ostatni akapit to apel do świata o dotkliwe sankcje dla napastnika.

- Wzywamy społeczność międzynarodową do ostrej i zdecydowanej reakcji, w tym ekonomicznej, politycznej, informacyjnej i fizycznej izolacji Rosji. Tylko w ten sposób można zmusić Rosję do zaprzestania powodowanych imperialnymi urojeniami agresywnych, bandyckich działań.

Pod stanowiskiem widnieje podpis przewodniczącego KK Piotra Dudy.