PGG: Czas na masówki i referendum

Sty 11, 2022

Poniedziałkowa runda rozmów przedstawicieli organizacji związkowych zrzeszających pracowników Polskiej Grupy Górniczej SA (PGG) z Zarządem Spółki w obecności mediatora zakończyła się bez rozstrzygnięć. Wciąż nie ma zgody kierownictwa PGG na podniesienie wysokości średniego wynagrodzenia do poziomu 8200 złotych brutto (obecnie wynosi 7829 zł brutto) i na to, by górnicy otrzymali rekompensatę za przepracowane od września do grudnia weekendy. Dziś odbywają się masówki informacyjne dla załóg. 12 stycznia strony ponownie usiądą do stołu. Tego samego dnia rozpocznie się zaplanowane przez Sztab Protestacyjno-Strajkowy w PGG SA dwudniowe referendum strajkowe.

5 stycznia reprezentujący wszystkie centrale związkowe PGG Sztab przyjął obowiązujący harmonogram działań. W opublikowanym komunikacie poinformowano, iż 10 stycznia odbędzie się zaplanowane spotkanie z Zarządem w obecności mediatora, 11 stycznia przeprowadzone zostaną masówki dla załóg kopalń, 12 i 13 stycznia odbędzie się referendum strajkowe, zaś od 17 stycznia nastąpi blokada wysyłki węgla do elektrowni z wszystkich kopalń PGG do odwołania.

Trwająca wówczas blokada wysyłki węgla do elektrowni dobiegła końca 6 stycznia o godzinie 7. W jej trakcie górnicy zdecydowali o wypuszczeniu składów węgla z dwóch kopalń.

- W pierwszym przypadku węgiel trafił do jednej z elektrociepłowni, dzięki czemu uniknęliśmy sytuacji, w której część mieszkańców Chorzowa i Katowic mogłaby mieć niedogrzane mieszkania. W drugim przypadku surowiec trafił do firmy Ciech Soda Polska, gdzie pracownikom groziło ogłoszenie "postojowego" ze względu na brak węgla - informował Sztab Protestacyjno-Strajkowy w PGG SA.

Obecnie związkowcy przygotowują się do kolejnej tury mediacji, ale nie zamierzają odstąpić od realizacji przyjętego niecały tydzień temu harmonogramu.

- Przedstawiliśmy swoje argumenty, Zarząd swoje. Pani mediator poprosiła, abyśmy się spotkali po raz kolejny w środę o 12. To nie zatrzymuje biegu wydarzeń. We wtorek - masówki, w środę i czwartek robimy referendum strajkowe, bo niezależnie od mediacji możemy to zrobić. Harmonogram dalej realizujemy, natomiast poczekamy do środy, do 12. Gdyby się okazało, że będzie porozumienie, to będzie fajnie. Czekamy, ale swoje robimy - powiedział przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" PGG SA Bogusław Hutek po zakończeniu poniedziałkowych rozmów.