Śmierć Kapelmistrza...

Paź 30, 2019

Józef Słodczyk, legendarny kapelmistrz Górniczej Orkiestry Dętej "Bytom" i wielki pasjonat tradycji górniczych, nie żyje. Był wyjątkowym człowiekiem, osobą wielkiej kultury i równie wielkiej skromności. Smutek z powodu śmierci Józefa Słodczyka oraz wyrazy najgłębszego współczucia dla najbliższych Zmarłego wyraziła Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność".

Rozwijał się pod okiem takich postaci świata muzyki, jak Adam Markiewicz, Józef Świder czy Napoleon Siess, dyrektor artystyczny Opery Śląskiej w Bytomiu.

Swoją karierę rozpoczął od objęcia funkcji zastępcy kapelmistrza w orkiestrze przy nieistniejącej już kopalni "Rokitnica". Wśród zasług Józefa Słodczyka należy również wymienić założenie świetlicowej orkiestry oraz chóru w rodzinnej Wieszowie.

Jego aktywność zawodowa osiągnęła swój szczyt wraz z objęciem stanowiska kapelmistrza orkiestry miechowickiej (dziś Górniczej Orkiestry Dętej "Bytom"). Pod kierownictwem Józefa Słodczyka bytomscy muzycy wywalczyli szereg nagród, otrzymali także wiele prestiżowych wyróżnień.

Sam kapelmistrz znany był z zamiłowania do organizacji koncertów muzyki sakralnej i kolęd oraz koncertów dla dzieci specjalnej troski i ludzi samotnych, przebywających w domach opieki i ośrodkach PCK.

Oprócz sukcesów na polu dyrygenckim, do Jego osiągnięć należy zaliczyć kompozycję utworu "M-K", który został wyróżniony w konkursie zorganizowanym przez Polski Związek Chórów i Orkiestr. Ponadto, w konkursie z okazji 450-lecia uzyskania praw miejskich przez Tarnowskie Góry, zajął drugie miejsce za skomponowaną przez samego siebie pieśń o tym mieście.

Wielokrotnie odznaczany, między innymi: Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (nadanym przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego).

Odszedł 21 października. Spoczął na cmentarzu w Wieszowie.