97 procent "za". Pracownicy Kompanii przystąpią do strajku

Sty 11, 2013

Górnicy z Kompanii Węglowej SA (KW) wezmą udział w planowanym na luty regionalnym strajku generalnym wszystkich branż. Ponad 97 procent uczestników przeprowadzonego referendum poparło organizację strajku solidarnościowego z pracownikami sądownictwa. Frekwencja wyniosła 58,5 procent. Lutowy protest ma być wyrazem sprzeciwu wobec polityki rządu i największą tego typu akcją na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim od maja 1981 roku.

- Wyniki głosowania udowodniły, że górnicy są świadomi dramatu pracowników innych branż, i że sytuacja dojrzała do tego, by za wszelką cenę zmusić rząd do działań na rzecz ratowania likwidowanych miejsc pracy - komentuje lider górniczej "Solidarności" Jarosław Grzesik. - Na górników zawsze można liczyć - dodaje.

10 stycznia, od wczesnych godzin rannych, pracownicy większości kompanijnych kopalń i zakładów (z wyjątkiem Zakładu Zagospodarowania Mienia, Centrali KW i kopalni "Ziemowit", gdzie referenda dopiero się odbędą) odpowiadali na pytanie: "Czy jesteś za przeprowadzeniem strajku solidarnościowego w wymiarze do 4 godzin w celu poparcia żądań zgłoszonych w ramach sporu zbiorowego prowadzonego z pracodawcą przez Międzyzakładową Organizację Związkową NSZZ »Solidarność« Pracowników Sądownictwa z siedzibą w Katowicach?".

Najwyższe poparcie dla strajku - 99,04 procent przy 66-procentowej frekwencji - zanotowano w kopalni "Brzeszcze". - Załoga wykazała się odpowiedzialnością, zdając sobie sprawę, że problemy innych wkrótce mogą stać się problemami górników - komentuje Stanisław Kłysz, przewodniczący zakładowej "S". - Już przed południem przekroczyliśmy 50-procentowy próg frekwencyjny, więc mieliśmy pewność, że referendum będzie ważne. Pozostało nam tylko czekać na wynik, a ten, jak widać, okazał się bardzo dobry.

Górnicy ze wspomnianego już "Ziemowita" pójdą do urn 15 stycznia. Od 15 do 17 stycznia głosować będą z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, a od 17 stycznia - Katowickiego Holdingu Węglowego SA.

Sprzeciw wobec polityki rządu premiera Donalda Tuska w obliczu nawarstwiających się problemów regionu połączył pięć organizacji związkowych: NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych, Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" i Związek Zawodowy "Kontra". 23 października ub.r. utworzyły one Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy.

W związku z tym, że polskie prawo nie przewiduje możliwości organizacji strajku przeciwko polityce rządu, formalnie referenda dotyczą udziału w strajku solidarnościowym z pracownikami sądownictwa, będącymi w sporze zbiorowym, a nie mogącymi podjąć czynnej akcji protestacyjnej. Pozytywna odpowiedź większości głosujących na pytanie dotyczące udziału w strajku (przy ponad 50-procentowej frekwencji) pozwoli na przeprowadzenie legalnej akcji przypominającej strajk generalny, trwającej jednak nie dłużej niż 4 godziny. Według przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominika Kolorza, dojdzie do niej w połowie lutego, po przeprowadzeniu głosowań we wszystkich gałęziach gospodarki i sektorze usług.

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI GŁOSOWANIA W KOMPANII WĘGLOWEJ SA

15. KWK "Knurów-Szczygłowice"
głosów na "tak" - 94,61 procent
frekwencja - 50,38 procent