"Brzeszcze": Niski stan zatrudnienia stanem zagrożenia

Sie 13, 2013

Związkowcy z kopalni "Brzeszcze" skrytykowali zaproponowane przez Zarząd Kompanii Węglowej SA (KW) założenia "Programu Dostosowawczego KW na lata 2013-2015" dotyczące poziomu zatrudnienia w ich zakładzie. Zdaniem strony związkowej niedobór ludzi względem ustalonego wcześniej normatywnego obłożenia stanowisk pracy wpłynie na obniżenie poziomu bezpieczeństwa pracy załogi, stąd wniosek do Rady Pracowników KW o ekspertyzę zewnętrzną stanu zatrudnienia.

- Związki Zawodowe działające w kopalni "Brzeszcze" po przeanalizowaniu programu dostosowawczego przedstawionego przez Zarząd Kompanii Węglowej S.A., jak również po uzyskaniu informacji od Kierowników Działów w KWK "Brzeszcze" odnośnie obłożenia normatywnego stanowisk pracy przy aktualnym poziomie wydobycia, planowego wykonu postępu robót przygotowawczych, zabezpieczenia przed zagrożeniami, transportu itd. stwierdzają, że przy obecnym poziomie zatrudnienia istnieją w poszczególnych działach w naszej kopalni braki osobowe w obłożeniu w/w stanowisk pracy oraz utrzymaniu wyrobisk dołowych zgodnie z obowiązującymi przepisami - czytamy we wstępie związkowego stanowiska.

Uzgodnione z kierownikami pionów w ramach powołanego przez dyrektora zespołu roboczego normatywne obłożenie robót wynosi 3218 osób, jednak na początku bieżącego roku zakład zatrudniał o 100 osób mniej. Po przewidywanych odejściach wynikających z nabycia praw emerytalnych czy przejściach na pakiet osłonowy liczba ta ma spaść do 2761 osób. W międzyczasie "Brzeszcze" zrezygnowały z usług Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych i Gliwickiego Zakładu Usług Górniczych Sp. z o.o., co tylko pogorszyło sytuację, wymuszając przejęcie części robót niezbędnych dla dalszego funkcjonowania kopalni przez zatrudnionych w KWK "Brzeszcze".

Jak argumentuje strona związkowa, proponowane przez Zarząd KW alokacje (przeniesienia) 400 pracowników do innych kopalń pogłębią problemy będące konsekwencją niedoborów w zatrudnieniu i spowodują konieczność dalszego "łatania" braków na konkretnych stanowiskach resztą załogi - ze szkodą dla jej bezpieczeństwa.

Ekspertyza dokonana przez firmę zewnętrzną ma przekonać kierownictwo Kompanii, że stan zatrudnienia osiągnął punkt krytyczny, a jego dalsze zmniejszanie uniemożliwi realizację Planu Techniczno-Ekonomicznego KW na lata 2013-2015 w sposób bezpieczny dla zakładu i jego załogi, zwłaszcza wobec zakładanego jeszcze w tym roku otwarcia pola pożarowego oraz odtworzenia robót przygotowawczych i wydobywczych w jednym z pokładów.

Na koniec związkowcy ostrzegają, że chybione decyzje Zarządu KW mogą uniemożliwić odtworzenie zdolności wydobywczych KWK "Brzeszcze" w przypadku powrotu koniunktury na węgiel.