Górnicy w stolicy. Ruszają Ogólnopolskie Dni Protestu

Wrz 11, 2013

Górnicy przybywają do Warszawy, gdzie w samo południe - wraz z przedstawicielami innych branż - zainaugurują Ogólnopolskie Dni Protestu. Zaplanowany na cztery dni cykl pikiet przeciwko społeczno-gospodarczej polityce rządu i na rzecz zmiany ustawy o referendach ma być największą tego typu akcją po 1989 roku. Zakończy go demonstracja, która odbędzie się w sobotę, 14 września.

Organizatorem Dni jest Międzyzwiązkowy Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Tworzą go trzy największe centrale związkowe: NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych.

Dwa podstawowe postulaty protestujących dotyczą wycofania się rządu z niekorzystnych dla pracowników zmian w Kodeksie pracy (wprowadzających 12-miesięczne okresy rozliczeniowe czasu pracy i elastyczny czas pracy) oraz politycznej zgody na zmiany w ustawie o referendach krajowych. W odniesieniu do drugiego z wymienionych postulatów strona społeczna podkreśla, że dzisiaj w praktyce jest to prawo martwe, bo od 1989 roku nie przeprowadzono ani jednego referendum ogólnokrajowego z inicjatywy obywateli, a miliony podpisów Polaków pod wnioskami referendalnymi - po ich odrzuceniu przez parlamentarzystów - trafiły do sejmowej niszczarki.

Dodatkowe żądania obejmują:
- zaniechanie likwidacji rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze,
- uchwalenie przez Sejm RP ustaw ograniczających stosowanie tzw. umów śmieciowych,
- zaprzestanie likwidacji szkół i przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy, a także wprowadzenie pakietu zmian poprawiających funkcjonowanie ochrony zdrowia i dostęp do bezpłatnej edukacji,
- stworzenie osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego,
- podwyższenie wysokości płacy minimalnej zgodnie z obywatelskim projektem ustawy złożonym przez NSZZ "Solidarność",
- stworzenie ustawy o systemie rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych.

Pierwszy dzień protestów ma mieć charakter "branżowy". Przed siedzibami sześciu ministerstw - gospodarki, pracy, skarbu, spraw wewnętrznych, transportu i zdrowia - związkowcy przeprowadzą pikiety. Górnicy demonstrować będą głównie na placu Trzech Krzyży, gdzie mieści się nadzorujące sektor Ministerstwo Gospodarki. Po zakończeniu pikiet ich uczestnicy przejdą w kierunku Sejmu. Tam powstanie miasteczko namiotowe, które będzie działało do 14 września.