KW: Program restrukturyzacyjny w rękach związkowców

Lis 29, 2013

Punktualnie o godzinie 13. związkowcy z Kompanii Węglowej SA (KW) i członkowie Rady Pracowników KW pojawili się w siedzibie Spółki, skąd odebrali pełną wersję projektu programu restrukturyzacyjnego na lata 2013-2020. - Po pobieżnej lekturze dokumentu mogę stwierdzić, że niekorzystne dla pracowników założenia, o których mówiliśmy - niestety - się potwierdziły - skomentował "na gorąco" lider kompanijnej "Solidarności" Jarosław Grzesik. Na poniedziałek zwołano posiedzenie sztabu protestacyjno-strajkowego.

- Wygląda na to, że założenia przedstawione Radzie Pracowników 11 dni temu zostały po prostu przelane na papier, i że pracodawca niczym pozytywnym nas nie zaskoczył. Do programu wpisano sprzedaż kopalni "Knurów-Szczygłowice", łączenie administracyjne kopalń, obniżenie wydobycia, obniżenie zatrudnienia oraz plany wyprowadzenia kompanijnych zakładów poza strukturę Spółki - powiedział Jarosław Grzesik po opuszczeniu siedziby Zarządu KW, zaznaczając jednak, że ponad 50-stronicowy dokument trzeba jeszcze szczegółowo przeanalizować.

Projekt programu restrukturyzacyjnego ma też zostać przekazany Radzie Nadzorczej Kompanii. Stanie się to najprawdopodobniej podczas trwającego spotkania Zarządu z członkami Rady.

- Z tego co wiem, bezpośrednio po spotkaniu wszyscy jego uczestnicy mają się udać na akademię barbórkową do Teatru Śląskiego. My, jako strona związkowa, podjęliśmy decyzję, że w tegorocznych uroczystościach barbórkowych organizowanych przez Spółkę udziału nie weźmiemy, na znak protestu przeciwko polityce pracodawcy - poinformował przewodniczący kompanijnych struktur NSZZ "Solidarność".

Drugim dokumentem, który otrzymali związkowcy, jest projekt Planu Techniczno-Ekonomicznego KW na rok 2014.