KW: Będą "jednorazówki" i wyższa wartość posiłku

Sie 20, 2011

Związkowcy z Kompanii Węglowej SA (KW) i przedstawiciele Zarządu Spółki doszli do porozumienia w sprawie rozdysponowania 3 procent wskaźnika wzrostu wynagrodzeń. "Jednorazówki" w wysokości od 600 do 1000 zł zostaną wypłacone pracownikom kopalń KW 10 września, wraz z wynagrodzeniem za sierpień. Podwyższono również wartość posiłku profilaktycznego.

Przypomnijmy: w kompanijnym porozumieniu płacowym na rok 2011, podpisanym 18 maja przez związkowców i Zarząd Kompanii Węglowej SA, uzgodniono 4-procentowe podwyżki i dodatkowe 3 procent po 30 lipca, jeżeli firma osiągnie dobry wynik finansowy. Od realizacji tego ostatniego strona społeczna uzależniła zakończenie sporu zbiorowego. Po kilku turach rozmów, 19 sierpnia stronom udało się dojść do porozumienia i podpisania aneksu "płacowego".

Ustalono, że pracownicy kopalń Kompanii Węglowej zatrudnieni pod ziemią otrzymają premię jednorazową w wysokości 1000 zł, pracownicy przeróbki mechanicznej węgla - 750 zł, a pozostali pracownicy - 600 zł. Kwoty zostaną pomniejszone z tytułu ewentualnych absencji, okresów urlopu bezpłatnego i wychowawczego oraz niezdolności do pracy wskutek macierzyństwa i choroby innej niż choroba zawodowa lub wynikająca z wypadku przy pracy.

Uzgodniono również treść aneksu do porozumienia z 2004 roku, gwarantującego podniesienie wartości posiłków profilaktycznych dla pracowników kopalń KW. Dzięki wprowadzonym zapisom pracownicy zatrudnieni pod ziemią otrzymają posiłek o wartości 14,50 zł (do tej pory było to 12 zł), a pracownicy korzystający dotychczas z posiłku o wartości 6 zł otrzymają prawo do posiłku za 7,90 zł.

Zarząd zgodził się na związkowy postulat włączenia kwoty wynikającej z motywacyjnego systemu wynagradzania do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za 2011 rok. Tym samym podwyższona zostanie baza przed przyszłorocznymi negocjacjami płacowymi.