KHW: Akcyza na węgiel sparaliżowała wydawanie deputatów

Sty 11, 2012

W kopalniach Katowickiego Holdingu Węglowego SA (KHW) wstrzymano wydawanie deputatów węglowych. Taki jest skutek wprowadzenia przez rząd akcyzy na węgiel i koks od 2 stycznia. Szczegółowe rozporządzenia prawne do ustawy przygotowano dopiero pod koniec grudnia, co uniemożliwiło spółkom węglowym płynne przejście na nowe formy rozliczania się z wydanego surowca. Nieumiejętne obłożenie węgla kolejnym podatkiem, jak i sam podatek, skrytykowała górnicza "Solidarność".

- Węgiel deputatowy to element funduszu płac, dlatego musi być zwolniony z akcyzy - uważają przedstawiciele największej organizacji związkowej działającej w polskim górnictwie. Ustawa wprowadzająca akcyzę nakłada obowiązek rozliczania się z deputatu na spółki węglowe.

Wydawanie węgla w KHW zostało wstrzymane do końca miesiąca. Decyzja ta ma związek z zapisem ustawy, który zwalnia z odprowadzania podatku odbiorców zużywających węgiel na własny użytek. Górnik lub emeryt musi do końca miesiąca podpisać specjalne oświadczenie, w którym deklaruje prywatny cel korzystania z surowca. Brak oświadczenia spowodowałby konieczność odprowadzenia podatku przez Holding.