"Stop 67": Pikieta "S" przed Pałacem Prezydenckim

Maj 17, 2012

Po odrzuceniu związkowego wniosku o przeprowadzenie referendum w sprawie projektu podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat i uchwaleniu przez Sejm samej "reformy", antyspołeczne rozwiązania zablokować może już tylko prezydent Bronisław Komorowski, jeśli ustawy nie podpisze, dlatego 24 maja odbędzie się ogólnopolska pikieta NSZZ "Solidarność" przed Pałacem Prezydenckim. Bądź z nami!

Pikieta rozpocznie się o godz. 15. Będzie wyrazem sprzeciwu wobec uchwalonej przez posłów Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Ruchu Palikota ustawy wprowadzającej wspólny dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny na poziomie 67 lat, ale również próbą przekonania prezydenta Bronisława Komorowskiego, by nie składał podpisu pod uchwalonym wbrew sporej grupie społeczeństwa prawem.

NSZZ "Solidarność" od początku sprzeciwia się reformowaniu systemu emerytalnego w Polsce poprzez "mechaniczne" podniesienie wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę. Wcześniej Związek proponował, by zapytać o zdanie społeczeństwo, rozpisując referendum.

Po odrzuceniu propozycji przez Sejm Związek przedstawił własne propozycje ustaw, które poprawiłyby sytuację pracowników tymczasowych i osób zatrudnionych na tzw. umowach śmieciowych, a przy tym zwiększyły wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Celem ustawy o pracy tymczasowej jest m.in. objęcie osób świadczących pracę tymczasową skutecznymi przepisami ochronnymi oraz ograniczenie patologii jaką stało się omijanie limitu czasowego trwania zatrudnienia tymczasowego. Drugi projekt dotyczy zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Przewiduje on objęcie obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i rentowego osób świadczących pracę na podstawie umowy o dzieło, osób pobierających zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne oraz członków rad nadzorczych pobierających z tego tytułu wynagrodzenie posiadających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i niepodlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innego tytułu.

Premier Donald Tusk spotkał się z przewodniczącym "S" Piotrem Dudą, przyjmując do wiadomości związkową argumentację oraz projekty ustaw, jednak zdania nie zmienił. W piątek, 11 maja, parlamentarzyści koalicji rządzącej i Ruchu Palikota uchwalili rządowy plan podwyższenia wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. "Za" było 268 posłów, "przeciw" - 185. Jeśli prezydent Bronisław Komorowski ustawę podpisze, od 2013 roku wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku.

Zachęcamy do lektury opublikowanego przez serwis internetowy śląsko-dąbrowskiej "S" wywiadu z Dominikiem Kolorzem, w którym lider regionalnych struktur Związku podsumowuje dotychczasowe "emerytalne" akcje protestacyjne i zapowiada kolejne działania.

Polecamy galerię zdjęć z marcowej pikiety na rzecz organizacji referendum emerytalnego.