Liderzy "S" do Pracodawców RP ws. Zagórowskiego

Cze 05, 2012

Szefowie "Solidarności", górniczej - Jarosław Grzesik i śląsko-dąbrowskiej - Dominik Kolorz, wezwali prezydenta Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Malinowskiego, by ten skłonił prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) Jarosława Zagórowskiego do przestrzegania podstawowych kanonów prawa pracy. Jeśli Zagórowski nadal będzie unikał dialogu ze stroną społeczną, o praktykach panujących w JSW zostaną poinformowane międzynarodowe organizacje pracodawców.

Związkowcy z JSW szykują się do masówek informacyjnych dla załóg. To efekt konfrontacyjnej postawy prezesa Spółki Jarosława Zagórowskiego wobec strony społecznej i fiaska mediacji w ramach dwóch sporów zbiorowych. Pierwszy z nich dotyczy wprowadzenia wzorów umów o pracę, które pozbawiają nowych pracowników uprawnień posiadanych przez ich starszych kolegów. Drugi spór ma charakter płacowy: związkowcy domagają się wzrostu stawek płacy zasadniczej o 7 procent, kierownictwo JSW zgadza się na 2,8 procent i to tylko w postaci premii.

Sytuacja jest napięta, dlatego liderzy "Solidarności" zwrócili się do prezydenta Pracodawców RP Andrzeja Malinowskiego, organizacji zrzeszającej pracodawców, do której należy Jarosław Zagórowski, pełniąc tam nawet funkcję wiceprezydenta.

- Z przykrością musimy stwierdzić, że pan Jarosław Zagórowski, członek organizacji Pracodawcy RP i jeden z jej wiceprezydentów, (...) w swojej codziennej działalności łamie podstawowe zasady dialogu społecznego, nie dba o współpracę z pracownikami i związkami zawodowymi, za nic ma sprawiedliwe i stabilne warunki zatrudnienia pracowników - piszą przewodniczący branżowych i regionalnych struktur NSZZ "Solidarność".

Następnie wzywają prezydenta Pracodawców RP Andrzeja Malinowskiego, by ten skłonił Zagórowskiego do podjęcia rozmów z przedstawicielami załóg. Jeśli prezes JSW nie zrezygnuje z dotychczasowych praktyk, "Solidarność" powiadomi międzynarodowe organizacje pracodawców, że władze Pracodawców RP tolerują wśród swoich członków łamanie prawa pracy i podstawowych zasad dialogu społecznego.