KW: Mimo dobrych wyników, Zarząd przeciwny podwyżkom

Wrz 19, 2012

Zainicjowane 30 sierpnia rozmowy na temat wysokości wskaźnika płac w Kompanii Węglowej SA (KW) utknęły w martwym punkcie. Zarząd sprzeciwia się jego podniesieniu, mimo niezłych wyników Spółki i znacząco wyższej inflacji od wcześniej zakładanych 2,8 procent. - Dzisiaj usłyszeliśmy, że w związku z trudną sytuacją finansową Kompania nie przewiduje żadnych ruchów płacowych - relacjonuje Jarosław Grzesik, szef kompanijnej "Solidarności". Związkowcy grożą wszczęciem sporu zbiorowego.

Rozpoczęcie rozmów na temat wzrostu tegorocznego wskaźnika wynagrodzeń w oparciu o analizę wyniku finansowego z pierwszego półrocza 2012 roku było zagwarantowane porozumieniem pomiędzy związkami zawodowymi działającymi na szczeblu Kompanii Węglowej a Zarządem Spółki zawartym 16 lutego.

Zarząd od początku zwlekał z przystąpieniem do negocjacji, a kiedy już do nich doszło, uczestniczący w nich członkowie kierownictwa Kompanii unikali dyskusji o przyroście wskaźnika. Próbowali skierować rozmowę na inne tematy płacowe, takie jak kształt regulaminu funduszu motywacyjnego czy ujednolicenie systemu wynagrodzeń. W odpowiedzi na nic nie wnoszący przebieg negocjacji, związkowcy zaproponowali konkretny poziom, do którego należałoby podnieść część tegorocznego wskaźnika przeznaczoną bezpośrednio na wynagrodzenia.

- Chodzi o to, żeby pracownik nie stracił. Jeśli wcześniej zakładano, że inflacja wyniesie 2,8 procent i taki wzrost wskaźnika, zgodnie z lutowym porozumieniem, miał być przeznaczony bezpośrednio na wynagrodzenia, to teraz, kiedy wiemy, że spadek wartości pieniądza wyniesie około 4 procent, a Kompania osiągnęła dobry wynik w pierwszym półroczu, oczekujemy wzrostu przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń o 1 procent ponad rzeczywisty poziom inflacji. Byłoby to zatem mniej więcej 5 procent - mówi Solidarności Górniczej Stanisław Kłysz, wiceprzewodniczący kompanijnej "S".

Jarosław Grzesik zwraca uwagę, że kierownictwo Kompanii nie protestowało, gdy Rada Nadzorcza KW przyznała 200-procentowy wzrost uposażenia członkom Zarządu i 100-procentowy wzrost wynagrodzeń pełnomocnikom Zarządu.

- Jesteśmy zaskoczeni dotychczasowym obrotem spraw. Wykazując dobrą wolę i chcąc załatwić całą sprawę polubownie, zaproponowaliśmy jeszcze rozmowy ostatniej szansy z udziałem pani prezes Joanny Strzelec-Łobodzińskiej, które miałyby się odbyć 26 września. Brak porozumienia będzie oznaczał przystąpienie strony społecznej do procedury przewidzianej w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - zapowiada lider największej organizacji związkowej działającej w Kompanii.

Jeśli tura rozmów zaplanowana na przyszłą środę dojdzie do skutku, o jej efektach poinformujemy w naszym serwisie.