Rząd chce prywatyzacji sektora, związkowcy ostrzegają

Wrz 25, 2012

Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW) trafiła do rządowego "Planu Prywatyzacji na lata 2012-2013", co oznacza, że gabinet premiera Donalda Tuska dopuszcza całkowitą sprzedaż udziałów w firmie, choć półtora roku temu zobowiązał się do zachowania pakietu większościowego przez Skarb Państwa. Liderzy górniczej i śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" - Jarosław Grzesik i Dominik Kolorz - w liście skierowanym do ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego oficjalnie zaprotestowali przeciwko takim eksperymentom.

Przypomnijmy: w toku burzliwych negocjacji przed debiutem giełdowym JSW związkowcy zażądali gwarancji zatrudnienia dla pracowników i zatrzymania większościowego pakietu akcji przez Skarb Państwa, co było podstawą zgody na upublicznienie Spółki. Ostatecznie, 10 czerwca 2011 roku stronom udało się zawrzeć porozumienie potwierdzające, że "zgodnie z postanowieniami Strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015, upublicznienie zostanie przeprowadzone w sposób gwarantujący utrzymanie przez Skarb Państwa większościowego pakietu akcji Spółki (50% + 1 akcja)". Reprezentujący rząd Minister Gospodarki oświadczył, że "nie będzie podejmował działań prowadzących do utraty władztwa korporacyjnego w Spółce", a zmiana tego stanowiska będzie wymagała konsultacji społecznych.

Związkowców oburza fakt, że kilkanaście miesięcy po pisemnym udzieleniu gwarancji zachowania większościowych udziałów przez Skarb Państwa rząd zamierza złamać podjęte zobowiązania.

- Umieszczenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.w "Planie Prywatyzacji na lata 2012-2013" jest w naszej ocenie nie tylko wyrazem lekceważenia porozumienia społecznego w sprawie upublicznienia akcji spółki zawartego w czerwcu 2011 roku, ale także pierwszym krokiem do złamania zapisów tego dokumentu podpisanego przez reprezentantów Ministra Gospodarki i przedstawicieli strony społecznej w obecności pełnomocnika Ministra Skarbu Państwa - stwierdzają w piśmie skierowanym do ministra przewodniczący regionalnych i branżowych struktur NSZZ "Solidarność".

Grzesik i Kolorz zwracają uwagę, że do rządowych planów prywatyzacyjnych wpisano także Katowicki Holding Węglowy SA, Kompanię Węglową SA i Węglokoks SA. Ich zdaniem łamiąc porozumienie zawarte przed upublicznieniem JSW strona rządowa podważa własną wiarygodność. - W konsekwencji doprowadzi to do sytuacji, w której jakiekolwiek próby upublicznienia akcji bądź sprzedaży tych spółek spotkają się z czynnym sprzeciwem strony społecznej - czytamy w dokumencie. To z kolei może znacząco utrudnić rozmowy przed ewentualnymi próbami upublicznienia pozostałych spółek węglowych.

Przewodniczący mają nadzieję, że "świadomość politycznych, ekonomicznych i społecznych skutków tego sprzeciwu" skłoni resort skarbu do zmiany planów, a przede wszystkim do ich konsultacji z organizacjami związkowymi.