Wrocław: Rozpoczął się XXV Krajowy Zjazd Delegatów

Paź 21, 2010

- Nie dajmy się zwyciężyć złu! Zło dobrem zwyciężajmy! - od słów stanowiska Komisji Krajowej w sprawie zabójstwa pracownika łódzkiego biura Prawa i Sprawiedliwości Marka Rosiaka i minuty ciszy ku Jego czci rozpoczęły się obrady XXV Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność". Głównym wydarzeniem Zjazdu będzie wybór przewodniczącego Komisji Krajowej Związku na następne 4 lata, który nastąpi około godz. 16. Delegaci wybiorą również 100-osobową Komisję Krajową.

Związkowców odwiedzili m.in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych senator Jerzy Chróścikowski, sekretarz generalny Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych John Monks, przedstawiciele związków zawodowych z trzech kontynentów oraz członkowie korpusu dyplomatycznego z Niemiec i Francji. Wśród związkowców gości również pięściarz Damian Jonak (sam będący członkiem "S"), który tydzień temu odniósł 28. zwycięstwo w zawodowym ringu i zdobył pas Mistrza Krajów Bałtyckich.

Zgromadzeni na sali wyrazili solidarność z prowadzącymi w tym samym czasie głodówkę protestacyjną pracownikami podkarpackiego zakładu PKP Cargo SA, którzy bronią swoich miejsc pracy.

W krótkiej modlitwie rozpoczynającej Zjazd wspomniano zmarłych członków Związku i osób związanych z "Solidarnością", w tym prezydenta Polski prof. Lecha Kaczyńskiego, Annę Walentynowicz i księdza prałata Henryka Jankowskiego oraz ks. Stanisława Suchowolca, ostatniego kapłana zaangażowanego w pomoc Związkowi, zamordowanego przez komunistyczną bezpiekę w 1989 roku.

- Polska dała światu w XX wieku Cud nad Wisłą, wciąż niedoceniane weto dla europejskiej ekspansji komunizmu, papieża Jana Pawła II i pokojową rewolucję "Solidarności", która w 10 lat doprowadziła do upadku komunizmu w tej części świata. Wrocław, jak napisał amerykański historyk Fritz Stern, był jedną z dwóch, obok Gdańska, najsilniejszych twierdz "Solidarności" - przypomniał prezydent Dutkiewicz w przemówieniu inaugurującym XXV KZD. - To dla nas zaszczyt, że organizację Zjazdu Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" powierzyła właśnie Regionowi Dolny Śląsk. (...) Niech żyje "Solidarność"!

Dzisiejsza część obrad zakończy się wieczorem. W tym czasie delegaci dokonają wyboru przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", który pokieruje Związkiem w do 2014 roku. Wszystko wskazuje na to, że o stanowisko to powalczy obecny przewodniczący Janusz Śniadek (Gdańsk), a jego głównym kontrkandydatem będzie obecny szef śląsko-dąbrowskiej "S" Piotr Duda (Katowice).