Wrocław: Delegaci wybrali władze Związku. Koniec Zjazdu

Paź 22, 2010

Delegaci obradujący na XXV Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ "Solidarność" we Wrocławiu wybrali Komisję Krajową Związku (KK) i Krajową Komisję Rewizyjną. Wszyscy kandydaci Regionu Śląsko-Dąbrowskiego do KK zdobyli mandat, wśród nich - reprezentanci górniczej "Solidarności": Ryszard Baczyński, Bogdan Biś, Jarosław Grzesik, Dominik Kolorz, Sławomir Kozłowski oraz Henryk Nakonieczny. Zjazd zakończyło zaprzysiężenie nowych władz "S" i uroczyste odśpiewanie hymnu "Boże, coś Polskę".

Piątkową część obrad Zjazdu rozpoczęła minuta ciszy ku czci górnika poległego ubiegłej nocy w KWK "Rydułtowy-Anna".

Następnie związkowcy przystąpili do pracy merytorycznej, przyjmując szereg uchwał i stanowisk, a w międzyczasie wybierając nowy skład KK i Krajowej Komisji Rewizyjnej. Przewodniczącym tej pierwszej został, jeszcze w dniu wczorajszym, gliwiczanin Piotr Duda. Krajową Komisją Rewizyjną pokieruje natomiast Adam Binduga.

Z górniczego punktu widzenia istotnym dokumentem przyjętym dziś przez Zjazd jest apel o wstrzymanie realizacji zapisów unijnego Pakietu Klimatycznego w obecnym kształcie, który mówi o szkodliwości Pakietu dla europejskich przedsiębiorstw. Narzucanie firmom z krajów członkowskich Unii Europejskiej przymusowych ograniczeń w zakresie emisji tzw. gazów cieplarnianych wobec braku takich obostrzeń w krajach spoza Unii automatycznie stawia te ostatnie w lepszej sytuacji. Co więcej, kraje azjatyckie, z Chinami na czele, rozwijają swój przemysł bazujący na węglu kamiennym i zwiększają emisję dwutlenku węgla. Apel przyjęty przez delegatów stwierdza, że plan obniżenia emisji tzw. gazów cieplarnianych o 20 proc. do roku 2020 doprowadzi do likwidacji wielu zakładów, których nie będzie stać na wykup limitów emisji. Delegaci zwrócili się do rządu o przeprowadzenie na szczeblu Unii Europejskiej analizy zasadności, kosztów ekonomicznych i społecznych oraz wpływu Pakietu na liczbę miejsc pracy.

Ewa Tomaszewska, autorka apelu, podkreśliła znikomy wpływ człowieka na zmiany klimatyczne. Zwróciła też uwagę na fakt, że licząc od roku 1990 Polska obniżyła poziom emisji tzw. gazów cieplarnianych o 33 proc., zaś kraje Europy Zachodniej poziom emisji podwyższyły o ok. 5-6 proc. Tymczasem pomysłodawcy Pakietu Klimatycznego z Brukseli uznali, że bilans za lata wcześniejsze nie będzie wliczany do poziomu obniżki emisji.

Krajowy Zjazd Delegatów przyjął stanowisko w sprawie czasu pracy pracowników ochrony zdrowia pracujących w warunkach szkodliwych i szczególnych. Ministerstwo Zdrowia kolejny raz podejmuje próbę zwiększenia czasu pracy pracowników radiologii, histopatologii, fizjoterapii i fizykoterapii. Delegaci zwrócili się do Ministra Zdrowia i parlamentarzystów o utrzymanie obowiązujących przepisów i dotychczasowych warunków pracy. W przypadku tych pracowników warunki pracy w niektórych jednostkach nie zmieniły się, pomimo zakupu nowej, lepszej aparatury. Dodatkowo substancje chemiczne używane w tych pracowniach są na liście substancji rakotwórczych. Zdaniem delegatów zwiększenie czasu pracy osób pracujących od wielu lat w warunkach szkodliwych spowoduje poważny uszczerbek na ich zdrowiu. Delegaci zaapelowali do nowych władz związku o podjęcie skutecznych działań na rzecz utrzymania dotychczasowych przepisów.

Związkowcy zajęli również stanowisko w sprawie pracowników niepełnosprawnych. Delegaci protestują przeciwko nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, która drastycznie ogranicza uprawnienia pracowników niepełnosprawnych. "Nie może być przyzwolenia na ratowanie finansów Państwa kosztem najsłabszych i bezbronnych grup. Takie działanie parlamentarzystów w roku ogłoszonym przez Parlament Europejski Rokiem Walki z Ubóstwem i wykluczeniem społecznym w sposób szczególny pokazuje brak odpowiedzialności" - czytamy w stanowisku KZD.

Do ostatnich akcentów zakończonego dziś Zjazdu należało zaprzysiężenie władz "S" i wspólne odśpiewanie hymnu "Boże, coś Polskę".

Pierwsze posiedzenie Komisji Krajowej pod przewodnictwem Piotra Dudy już 3 listopada.