JSW: Blokada wysyłki węgla zawieszona. Będzie porozumienie?

Kwi 22, 2011

Wiceminister gospodarki odpowiedzialna za górnictwo pani Joanna Strzelec-Łobodzińska i wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak potwierdzili swój udział we wtorkowych rozmowach na temat sytuacji pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA. Po otrzymaniu tej informacji jastrzębscy związkowcy odwołali planowaną na 26 kwietnia blokadę wysyłki węgla z kopalń.

Rozmowy odbędą się w ramach specjalnego posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS). Podczas poprzedniego zebrania WKDS, które odbyło się w czwartek, jastrzębscy związkowcy oświadczyli, że gotowi są zawiesić blokadę wysyłki węgla z kopalń, o ile na Śląsk przyjadą przedstawiciele obydwu resortów, aby przedyskutować napiętą sytuację w JSW. Wcześniej wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk zaapelował do organizacji związkowych o powstrzymanie się od radykalnych działań.

Od stycznia w Jastrzębskiej Spółce Węglowej trwa płacowy spór zbiorowy pomiędzy reprezentującymi załogi kopalń związkami zawodowymi a kierownictwem Spółki. Górnicy domagają się 10-procentowego wzrostu wskaźnika wynagrodzeń w roku 2011. Równolegle do żądań płacowych sprzeciwiają się próbie prywatyzacji Spółki przez rząd premiera Donalda Tuska.

W przeprowadzonym 7 i 8 kwietnia referendum 96 procent pracowników jastrzębskich kopalń opowiedziało się za strajkiem oraz ewentualną kontynuacją protestu w postaci blokady wysyłki węgla, a także wyraziło swój sprzeciw wobec prywatyzacji JSW. 18 kwietnia we wszystkich kopalniach Spółki przeprowadzony został strajk 24-godzinny.