WKDS: Zbliżenie stanowisk. Do porozumienia wciąż daleko

Kwi 26, 2011

Trwają rozmowy z udziałem przedstawicieli związków zawodowych działających w Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA (JSW), Zarządu Spółki i strony rządowej na temat przyszłości JSW i jej pracowników. Wtorkowa runda negocjacji prowadzonych pod szyldem Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS) przyniosła częściowe zbliżenie stanowisk związkowców i pracodawcy, ale do porozumienia jest jeszcze daleko. Kolejny etap rozmów w ramach WKDS rozpocznie się w środę o godz. 13.

Strony przedstawiły własne propozycje porozumienia, które stały się podstawą do dalszych rozmów. Tematem wielogodzinnych negocjacji z udziałem wiceminister gospodarki odpowiedzialnej za górnictwo pani Joanny Strzelec-Łobodzińskiej i wiceministra skarbu Krzysztofa Walenczaka były głównie gwarancje pracownicze i socjalne dla górników po ewentualnej prywatyzacji JSW. Najwięcej kontrowersji budzą gwarancje zatrudnienia i należy się spodziewać, że kwestia ta zdominuje środową rundę rozmów.

Ze względu na nieobecność wiceministra skarbu Krzysztofa Walenczaka w środę nie będzie omawiana kwestia warunków samej prywatyzacji.