Brudziński: Najważniejsze, że wzrosną stałe elementy płacy

Cze 14, 2011

- Wynegocjowane przez nas porozumienie gwarantuje górnikowi z JSW podwyżkę rzędu 350 zł brutto. Najważniejsze, że wyższy wskaźnik wchodzi w stałe elementy wynagradzania, czyli "od poniedziałku do piątku" - podkreśla Roman Brudziński, wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność" w Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA (JSW). Na czwartek, 16 czerwca, zaplanowano masówki, podczas których związkowcy będą informować pracowników o szczegółach zawartego porozumienia.

Determinacja Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego JSW SA przy wsparciu załogi wyrażonym podczas referendum strajkowego sprawiła, że górnicy z jastrzębskich kopalń otrzymają nie tylko wspomnianą już podwyżkę, ale również nadpłatę za miesiące luty-maj, zwiększoną nagrodę z zysku i akcje pracownicze.

Nadpłata za miesiące luty-maj bieżącego roku będzie wypłacana w postaci "jednorazówki" i wyniesie - zdaniem Brudzińskiego - około 1400 zł brutto na zatrudnionego.

Inną korzyścią wynikającą z porozumienia zawartego w JSW będzie wyższa nagroda z zysku Spółki za rok 2010. Na wniosek związkowców kwota, która zostanie podzielona pomiędzy załogę, wzrosła z zakładanych 130 do 160 mln zł. - Oznacza to, że górnik otrzyma średnio o 1500 zł więcej niż zakładano - komentuje wiceprzewodniczący "Solidarności" w JSW. Wartość średnią łatwo wyliczyć dzieląc 160 mln zł przez 22,5 tysiąca zatrudnionych: to nieco ponad 7 tysięcy złotych. Faktyczny podział tych pieniędzy będzie dokonywany na takich samych zasadach jak nagroda barbórkowa czy "czternastka".

Związkowcy wywalczyli też zgodę na przekazanie akcji pracowniczych wszystkim zatrudnionym w kopalniach Spółki. Ilość otrzymanych akcji będzie zależała od stażu pracownika, a listy uprawnionych do ich otrzymania mają zostać opublikowane przez pracodawcę 6 lipca, z chwilą upublicznienia JSW. Dodatkowo pracownicy jastrzębskich kopalń mogą się zapisywać na akcje dostępne w ofercie publicznej.