O "Solidarności" na forum ONZ

Wrz 24, 2010

Wbrew opiniom głoszonym przez polityków i byłych członków "Solidarności", którzy uważają, że "czas zwinąć sztandary" największego związku zawodowego w Polsce, marka "S" wciąż zyskuje na wartości. We wczorajszym wystąpieniu na forum 65. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, dotyczącym m.in. roli społeczeństwa obywatelskiego we współczesnym świecie, o największym polskim związku zawodowym wspomniał... prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.

Prezydent Obama mówił głównie o procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie, ale poruszył także kilka innych tematów, takich jak rola społeczeństwa obywatelskiego we współczesnym świecie.

- Łuk ludzkiego postępu jest kształtowany przez ludzi którzy mogli w wolny sposób gromadzić się i przez organizacje poza rządami, które narzuciły demokratyczne przemiany i przez wolne media, które rozliczały władzę. Widzieliśmy to w RPA, gdzie ludzie sprzeciwili się apartheidowi,w Polsce przy "Solidarności", u matek zaginionych które wypowiadały się przeciwko Brudnej Wojnie, i u Amerykanów, którzy maszerowali walcząc o prawa dla wszystkich ras, włącznie z moją - powiedział Barack Obama podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych z udziałem kilkudziesięciu szefów państw, rządów i ministrów spraw zagranicznych.