Apele KK i Piotra Dudy: W lutym nie kupujemy w Lidlu!

Lut 04, 2014

Komisja Krajowa (KK) NSZZ "Solidarność" wezwała członków i sympatyków Związku do wstrzymania się od zakupów w sklepach sieci Lidl. Bojkot ma potrwać przez cały luty. To początek długofalowej akcji protestacyjnej przeciwko łamaniu podstawowych praw pracowniczych i związkowych w Lidl Polska po tym, jak kierownictwo firmy zwolniło dyscyplinarnie przewodniczącą i wiceprzewodniczącego zakładowej "S", oskarżając zwolnionych o udział w rzekomo nielegalnych akcjach protestacyjnych.

Zakładowa organizacja związkowa "S" zrzeszająca pracowników polskiego oddziału niemieckiej sieci sklepów powstała ponad rok temu. W opublikowanym komunikacie lider Związku Piotr Duda przypomniał, że od momentu jej założenia Lidl prowadził zdecydowane działania antyzwiązkowe, polegające na utrudnianiu działalności, pozorowaniu dialogu i ograniczaniu liczby członków.

- Finałem tych działań było dyscyplinarne wyrzucenie z pracy przewodniczącej i jej zastępcy za zdarzenia, które nigdy nie miały miejsca. Sprawa trafiła do sądu, ale w przypadku wymiaru sprawiedliwości, można długo czekać na finał. Trzeba podjąć jakieś kroki już teraz, a nie czekać bezczynnie - napisał przewodniczący Komisji Krajowej "S". - Proszę - nie róbcie w miesiącu lutym zakupów w tych sklepach. Nasze Koleżanki i Koledzy potrzebują naszej pomocy - bądźmy "Solidarnością" - zaapelował.

Pod koniec stycznia KK przyjęła stanowisko w obronie zwolnionych, deklarując swoje wsparcie i pomoc. Jednocześnie władze Związku zapowiedziały, że skierują skargę na działania Zarządu Lidl Polska do instytucji międzynarodowych, m.in. Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i Międzynarodowej Organizacji Pracy.