Lut 24, 2014

Najdramatyczniejsze wydarzenia na Ukrainie, gdzie od listopada ub.r. trwają protesty przeciwko antyeuropejskiej polityce (byłego?) prezydenta Wiktora Janukowycza, prawdopodobnie mamy za sobą. W wyniku starć manifestantów z kijowskiego Majdanu Niepodległości i sił rządowych zginęło niemal 100 osób, a kilkaset zostało rannych. Na pomoc poszkodowanym spieszy NSZZ "Solidarność". Trwa zbiórka środków, która pozwoli na wysłanie konwoju z pomocą humanitarną.

Zawartość konwoju stanowić będą przede wszystkim środki opatrunkowe i materiały pierwszej pomocy medycznej.

Akcję wspierają głównie związkowe regiony położone najbliżej granicy polsko-ukraińskiej: Podkarpacie (Krosno), Rzeszowski, Środkowo-Wschodni (Lublin) i Ziemia Przemyska. Koordynacją i logistyką przedsięwzięcia zajmuje się Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej "S", a zarazem szef Zarządu Regionu Podkarpacie. W imieniu całej "Solidarności" zbiórkę prowadzi Region Świętokrzyski (Kielce).

Jak pomóc?

Tworzenie konwoju można wesprzeć, przekazując środki na konto 34 1020 2629 0000 9102 0009 1546 (Region Świętokrzyski NSZZ "Solidarność") z dopiskiem "UKRAINA".

"Solidarność" chce też ułatwić ewentualną ewakuację Polaków z rejonów, gdzie sytuacja jest wciąż niepewna. Chodzi zwłaszcza o studentów i osoby pracujące na Ukrainie. Pomocy w sprawnym przeprowadzeniu tej skomplikowanej operacji udzielić mają współpracujące ze Związkiem od lat osoby uczestniczące w wielu misjach wojskowych.

Wszelkich informacji na temat akcji udziela Tadeusz Majchrowicz (telefon: 512-983-530). Informacją o przebiegu zbiórki służy przedstawiciel świętokrzyskiej "S" Paweł Krzeszowski (telefon: 533-263-987).

Duda: Nie bądźmy obojętni, oddajmy krew

Do zaangażowania wezwał lider "S" Piotr Duda, prosząc wszystkich o oddawanie krwi na rzecz ofiar. - "Solidarność" zawsze słynęła z umiłowania wolności. Dlatego nie możemy być obojętni wobec walki Ukraińców o demokrację i tragedii ofiar ostatnich dni w Kijowie. Apeluję do członków NSZZ "Solidarność", sympatyków oraz wszystkich ludzi dobrej woli o podzielenie się krwią z osobami, które tego najbardziej potrzebują na Ukrainie. (...) "Solidarność" w pełni wspiera protestujących na Majdanie. Nie możemy ich zostawić samych - napisał przewodniczący Związku.

Krew można oddawać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na hasło: "Ukraina".

Adresy i telefony centrów znajdujących się najbliżej zakładów górniczych podajemy poniżej:

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach
ul. Raciborska 15