Apel: Nie podpisujcie tego dokumentu!

Kwi 07, 2014

Związkowcy z Kompanii Węglowej SA (KW) wydali oficjalne stanowisko, w którym sugerują pracownikom Spółki, by ci nie podpisywali wręczanego im ostatnio przez pracodawcę "Porozumienia stron w sprawie zmiany warunków umowy o pracę". Rzecz dotyczy waloryzacji wartości posiłku profilaktycznego. Podpisanie dokumentu, a więc wyrażenie zgody na zmianę warunków, definitywnie zamyka pracownikowi drogę do podwyższenia wartości posiłku, nawet gdyby związkom udało się to wynegocjować.

Pod apelem podpisali się przedstawiciele niemal wszystkich organizacji związkowych działających w Kompanii. Bezpośrednią przyczyną jego wystosowania były liczne pytania i wątpliwości zgłaszane przez pracowników, którym zaproponowano zmienione warunki umowy o pracę.

Kompanijne związki zawodowe jednoznacznie oświadczyły, że nie wyraziły zgody na wprowadzanie zmian do umów o pracę, a pracownicy, którzy otrzymali do podpisania "Porozumienia stron w sprawie zmiany warunków umowy o pracę" nie powinni go podpisywać lub też podpisać, ale z adnotacją "nie wyrażam zgody" oraz datą złożenia podpisu.

O sprawie informowaliśmy dwa tygodnie temu. Do propozycji składanych pracownikom przez pracodawcę odniósł się wówczas przewodniczący kompanijnej "Solidarności" Jarosław Grzesik. - Porozumienie z 2004 roku jest porozumieniem zbiorowym, które w imieniu wszystkich pracowników zawarły związki zawodowe. I związki zawodowe są tutaj stroną. Pracownik, podpisując ewentualną zgodę na wypowiedzenie załączników do porozumienia, zamyka związkom zawodowym, a przede wszystkim samemu sobie, możliwość ewentualnej walki o przynależne prawa. Pozbawia się prawa do waloryzacji, nawet jeśli związkom uda się waloryzację wywalczyć - mówił lider największej organizacji związkowej działającej w KW.