W "Silesii" się porozumieli. Ciąg dalszy rozmów za 3 miesiące

Kwi 10, 2014

Związkowcy z Przedsiębiorstwa Górniczego "Silesia" Sp. z o.o. i przedstawiciele Zarządu Spółki podpisali porozumienie wstrzymujące rozmowy na temat wysokości rocznego wskaźnika przyrostu przeciętnego wynagrodzenia do końca czerwca. Jednocześnie ustalono, że wartość odpisu na bony świąteczne dla pracowników wzrośnie z dotychczasowych 130 złotych do 180 złotych. Ten ostatni zapis wchodzi w życie natychmiast i będzie dotyczył bonów z tytułu zbliżającej się Wielkiejnocy.

Do rokowań w sprawie wysokości wskaźnika dla pracowników "Silesii" doszło na wniosek zakładowych struktur NSZZ "Solidarność".

- W naszym układzie zbiorowym mamy zapisane, że tabele płac "z urzędu" wzrastają o wartość średniorocznej inflacji z poprzednich trzech lat. Negocjacje dotyczyć będą podwyżek dla pozostałych pracowników - zapowiadał po złożeniu wniosku przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" PG "Silesia" Sp. z o.o. Dariusz Dudek.

Pierwsze spotkanie zespołów negocjacyjnych odbyło się 22 stycznia. Strona związkowa zażądała wtedy przedstawienia danych pozwalających ocenić stopień realizacji funduszu płac w roku 2013 oraz materiałów pomocnych w ocenie obecnej kondycji finansowej Spółki.

Po kilku kolejnych spotkaniach z przedstawicielami pracodawcy związkowcy zgodzili się, by rozmowy, które zgodnie z układem zbiorowym powinny rozstrzygnąć się do końca pierwszego kwartału, zawiesić na 3 miesiące.

- Otrzymaliśmy od pracodawcy dane, których się domagaliśmy. Wedle wszelkich prognoz Spółka ma zacząć osiągać lepsze wyniki w trzecim i czwartym kwartale, stąd przyjęcie propozycji zawieszenia negocjacji płacowych teraz i wznowienia ich w drugim półroczu - wyjaśnia związkowe stanowisko przewodniczący zakładowej "S" w czechowickiej kopalni. - Sytuacja w górnictwie jest dość trudna. My żyjemy z tego co zarobimy i na żadne wsparcie finansowe z zewnątrz liczyć nie możemy - dodaje.

Strony porozumienia ustaliły pięć punktów warunkujących zawieszenie rozmów. Znalazły się tam kwestie takie jak m.in. wspomniane już podwyższenie wartości odpisu na bony świąteczne dla pracowników i zmiany w systemie dokonywania przeszeregowań.