KW: Tydzień postoju?

Kwi 15, 2014

Z informacji docierających do Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" Kompanii Węglowej SA (KW) wynika, że największą polską spółkę węglową czeka tzw. przestój ekonomiczny. To oznacza przerwy w wydobyciu, a tym samym - niższe pensje. O planach wprowadzenia przestoju związkowcy dowiedzieli się dzisiaj rano. Będą dyskutować na ten temat z przedstawicielami Zarządu Spółki podczas spotkania, do którego dojdzie w najbliższy czwartek, 17 kwietnia.

Jednym z trzech tematów czwartkowych rozmów ma być kwestia "ogłoszenia przestoju ekonomicznego w KW w oparciu o ustawę z dnia 11 października 2013 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy". Takie sformułowanie zawiera zaproszenie skierowane przez Zarząd do liderów kompanijnych organizacji związkowych.

- Wygląda na to, że szykowane są przerwy w wydobyciu. Ustawa, o której mowa, dotyczy przedsiębiorstw w trudnej sytuacji ekonomicznej, które zobowiązują się utrzymywać miejsca pracy w zamian za pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Z tych właśnie środków finansowana jest część wynagrodzeń pracowników objętych przestojem - wyjaśnia przewodniczący "Solidarności" w KW Jarosław Grzesik.

Jak nieoficjalnie wiadomo, przestój ma potrwać od 28 kwietnia do 4 maja włącznie. - Ale mamy poważne obawy, że to nie jedyny termin - dodaje szef największego związku zawodowego zrzeszającego pracowników Kompanii.

Pozostałe tematy, o których czytamy w zaproszeniu, to "przedstawienie wyników techniczno-ekonomicznych" KW za I kwartał br. i "sprawy bieżące spółki".

Początek spotkania o godzinie 11.