KW: Zarząd zapowiada przestój, związkowcy - protesty

Kwi 17, 2014

Zarząd Kompanii Węglowej SA (KW) oficjalnie poinformował związkowców z kompanijnych organizacji związkowych o zamiarze ogłoszenia tzw. przestoju ekonomicznego, przedstawiając "harmonogram postojowy" dla jednostek organizacyjnych KW. Strona społeczna mówi "nie" i chce odstąpienia od tego pomysłu. Zapowiada masówki oraz "dalsze działania" w przypadku braku reakcji ze strony Zarządu.

Wspomniany "harmonogram", będący na tę chwilę propozycją Zarządu, przewiduje przestój ekonomiczny:
- od 28 kwietnia do 5 maja w KWK "Bobrek-Centrum", KWK "Bolesław Śmiały", KWK "Brzeszcze", KWK "Chwałowice", KWK "Jankowice", KWK "Piast", KWK "Piekary", KWK "Pokój", KWK "Sośnica-Makoszowy", KWK "Ziemowit" oraz specjalistycznych jednostkach organizacyjnych,
- od 22 kwietnia do 5 maja dla pracowników Centrali Kompanii Węglowej SA,
- od 5 maja do 30 maja lub od 1 czerwca do 30 czerwca w KWK "Brzeszcze", KWK "Piekary", KWK "Pokój" i KWK "Sośnica-Makoszowy".

W stosunku do kopalń "Bielszowice", "Halemba-Wirek", "Knurów-Szczygłowice", "Marcel" i "Rydułtowy-Anna" planowane jest częściowe ograniczenie produkcji z jednoczesnym zwolnieniem części pracowników z obowiązku świadczenia pracy od 28 kwietnia do 5 maja.

Z zapowiedzią przestoju, oznaczającego niższe wynagrodzenia dla pracowników, nie zgodzili się obecni na spotkaniu związkowcy, Zarząd jednak oświadczył, że stosowna uchwała, będąca formalnym zatwierdzeniem decyzji, zostanie podjęta mimo sprzeciwu. Przedstawiciele strony związkowej odpowiedzieli deklaracją o organizacji masówek informacyjnych dla załóg w przyszłą środę oraz "dalszymi działaniami", jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie.