JSW: Nie odbierajcie im obiecanej przyszłości

Kwi 22, 2014

Mimo coraz szerszej krytyki, Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) nadal nie chce zatrudnić absolwentów szkół górniczych, choć wcześniej się do tego zobowiązał. Argumentuje, że przyjęcie młodych pracowników zachwieje sytuacją finansową firmy. Po stronie absolwentów, którzy postanowili zawalczyć o realizację złożonych im obietnic, stanęły dwie reprezentatywne organizacje związkowe działające w Spółce: NSZZ "Solidarność" i Związek Zawodowy "Kadra".

Strona społeczna wezwała kierownictwo Spółki do pełnej realizacji polityki zatrudnieniowej przewidzianej w Planie Techniczno-Ekonomicznym dla JSW na rok bieżący. W opinii autorów apelu, przyjęcie osób posiadających wykształcenie górnicze ułatwiłoby właściwą organizację pracy, a - tym samym - przyczyniło do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa wszystkich pracujących.

Podkreślono konieczność częściowego odtwarzania kadr w oparciu o nowych pracowników, zamiast zastępowania pracowników odchodzących na emerytury ludźmi z firm zewnętrznych, co "stwarza wiele zagrożeń zarówno pod względem produkcyjnym jak i pod względem bezpieczeństwa".

W przesłanym pod adresem Zarządu JSW apelu związkowcy zwrócili uwagę, że teza o wzroście obciążeń z tytułu przyjęcia nowych pracowników jest nieprawdziwa. - Pracownicy o najwyższych odchodzący na emerytury z danych stanowisk pracy posiadali najwyższe wynagrodzenia, natomiast absolwenci szkół górniczych, którzy mieli być przyjęci zgodnie z zapisami Planu TE na 2014 rok, w ramach uzupełnień załogi otrzymywaliby najniższe wynagrodzenie na początku swojej pracy zawodowej - wskazali.

Na początku kwietnia jastrzębska "S" i tamtejsza "Kadra" wystosowały list otwarty do władz samorządowych gmin z okolic Jastrzębia-Zdroju, oskarżając Zarząd JSW o niedotrzymywanie zobowiązań wynikających z porozumień zawartych pomiędzy Spółką a tymi gminami. Kierownictwo JSW obiecało, że zatrudni absolwentów miejscowych szkół górniczych, jednak młodym ludziom zaoferowano pracę w spółce działającej na zasadach agencji pracy tymczasowej.

15 kwietnia siedzibę Spółki pikietowali sami zainteresowani - absolwenci szkół i klas górniczych - wsparci przez jastrzębskie organizacje związkowe. W proteście wzięło udział ponad 200 osób. Protestujący przynieśli ze sobą m.in. transparenty z hasłami: "Nie odbierajcie nam obiecanej przyszłości" i "Zatrudnić obiecali. Młodych okłamali".