Górnictwo nad przepaścią. 29 kwietnia manifestacja w Katowicach

Kwi 22, 2014

Górnicze centrale związkowe zdecydowały o organizacji manifestacji w obronie branży i przeciwko dotychczasowej polityce zarządzających spółkami węglowymi. To pokłosie decyzji Zarządu Kompanii Węglowej SA (KW) o przestoju ekonomicznym czyli wstrzymaniu wydobycia. Protest odbędzie się 29 kwietnia w Katowicach. Początek o godzinie 10.30 przed budynkiem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Po krótkiej pikiecie, wystąpieniach liderów central związkowych i wręczeniu przedstawicielowi władz wojewódzkich petycji skierowanej do premiera Donalda Tuska, protestujący udadzą się w stronę siedzib zarządów spółek węglowych: Kompanii (przy ulicy Powstańców) i Katowickiego Holdingu Węglowego SA (przy ul. Damrota). Ostatni etap przemarszu wiódł będzie kolejnymi ulicami miasta z punktem docelowym przy hali widowiskowo-sportowej Spodek. Tam, około godz. 14., nastąpi rozwiązanie manifestacji.

Związkowcy zapowiedzieli też, że brak reakcji rządu na wniosek o spotkanie z premierem, spowoduje przyjazd górników do Warszawy. Ustalono już termin ewentualnego protestu w stolicy Polski: byłby to 19 maja.

- Polskie górnictwo węgla kamiennego stanęło na skraju przepaści. Wieloletnie zaniedbania kolejnych rządów i zarządzających spółkami węglowymi musiały w końcu doprowadzić do tego, przed czym wielokrotnie przestrzegaliśmy, a co dzisiaj dzieje się na naszych oczach: najpierw kilkadziesiąt tysięcy osób, pracowników Kompanii Węglowej, nie było pewnych wynagrodzenia za przepracowany miesiąc, a kilka dni później dowiedzieliśmy się o wprowadzeniu "przestoju ekonomicznego", co skutkować będzie obniżeniem pensji o kilkadziesiąt procent. Reasumując, górniczy protest w Katowicach po raz pierwszy nie będzie wyrazem sprzeciwu przeciwko czemuś, co może nastąpić, a przeciwko czemuś, co już zafundowali ludziom panowie prezesi - mówi przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność" Jarosław Grzesik. - Mam nadzieję, że obudzimy rządzących i nie trzeba będzie jechać 19 maja do Warszawy. Jeśli jednak tak się stanie, jeśli rząd znów wykaże się nieodpowiedzialnością i nie będzie chciał rozmawiać, przebiegu drugiej - wciąż tylko potencjalnej, podkreślam - demonstracji, wobec desperacji górników walczących po prostu o środki do życia, nie sposób przewidzieć - dodaje lider górniczej "S".

W ubiegły czwartek Zarząd KW przyjął uchwałę w sprawie wprowadzenia przestoju ekonomicznego w jednostkach organizacyjnych Spółki. Przewiduje ona uruchomienie programu czasowego wstrzymania produkcji poprzez:
- zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy pracowników Centrali KW w dniach 22 kwietnia-5 maja br.,
- całkowite czasowe wstrzymanie produkcji z jednoczesnym zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy pracowników kopalń "Bolesław Śmiały", "Brzeszcze", "Chwałowice", "Jankowice", "Piast", "Piekary", "Pokój", "Sośnica-Makoszowy", "Ziemowit" i specjalistycznych jednostek organizacyjnych w okresie 28 kwietnia-5 maja br.,
- częściowe ograniczenie produkcji z jednoczesnym zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy pracowników kopalń "Bielszowice", "Bobrek-Centrum", "Halemba-Wirek", "Knurów-Szczygłowice", "Marcel" i "Rydułtowy-Anna" w okresie 28 kwietnia-5 maja br.; w celu "zachowania ciągłości procesu sprzedaży" kopalnie te mają uruchamiać produkcję węgla niedostępnego na zwałach.