Kłysz: Trwają przygotowania do demontażu Kompanii

Wrz 16, 2014

- Konsultacje zostały zerwane z winy Zarządu. Mimo tego, że odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne, Zarząd przyjął pewne argumenty strony związkowej i miał je przeanalizować, już następnego dnia panowie prezesi pojechali do Warszawy i podpisali list intencyjny w sprawie sprzedaży czterech kopalń Węglokoksowi - powiedział wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność" Kompanii Węglowej SA (KW) Stanisław Kłysz, komentując wczorajsze stanowisko sztabu protestacyjno-strajkowego.

W Katowicach obradowali przedstawiciele zakładowych struktur NSZZ "Solidarność" z wszystkich kopalń i zakładów należących do KW. Związkowcy dyskutowali o najbliższych działaniach strony społecznej po decyzji sztabu, który uznał, że konsultacje dotyczące planu naprawczego dla Spółki zostały jednostronnie zerwane z winy Zarządu KW.

Jak poinformował Kłysz, taka decyzja oznacza również zawieszenie rozmów obydwu stron w pozostałych tematach. - Skoro Zarząd zerwał konsultacje dotyczące planu naprawczego, my nie będziemy uczestniczyć w jakichkolwiek rozmowach - zarówno na szczeblu Kompanii, jak i poszczególnych kopalń. Nie będzie żadnych rozmów w żadnym elemencie - zapowiedział związkowiec.

Czynnikiem zaogniającym sytuację są ostatnie wypowiedzi Tomasza Tomczykiewicza, wiceministra gospodarki odpowiedzialnego za górnictwo. Polityk ten kilka dni temu przedstawił swoją wizję przyszłości Kompanii Węglowej, polegającą na rozczłonkowaniu firmy, przed czym od dawna przestrzega strona związkowa. - Pan minister chce sprzedać kopalnie "Jankowice", "Chwałowice", "Bobrek-Centrum" i "Piekary" do Węglokoksu, inne kopalnie do Enei, PGE i Taurona, a w tej reszcie, co zostanie, zostawić wszystkie zobowiązania i całe zadłużenie, co szybko doprowadzi do konieczności likwidacji pozostałości po Kompanii. Jak to się ma do powołanych zespołów tematycznych, które miały wypracować rozwiązania naprawcze dla firmy? Widzimy coraz wyraźniej, że okazały się one jednym wielkim oszustwem, bo za plecami uczestników prac tych zespołów trwają sukcesywne przygotowania do całkowitego demontażu Kompanii Węglowej - komentuje wiceprzewodniczący "Solidarności" w KW.

Na najbliższy czwartek zaplanowano masówki dla załóg wszystkich kopalń i zakładów wchodzących w skład KW z udziałem przedstawicieli wszystkich organizacji związkowych.

W piątek natomiast ponownie zbierze się kompanijny sztab protestacyjno-strajkowy, który podejmie decyzje co do dalszych działań strony związkowej.