Rada górniczej "S" z pracownikami "Kazimierza-Juliusza"

Wrz 26, 2014

Obradująca w Sosnowcu Rada górniczej "Solidarności" zażądała natychmiastowej wypłaty zaległych wynagrodzeń i pozostałych świadczeń pracownikom likwidowanej KWK "Kazimierz-Juliusz". Właśnie z powodu braku wypłat oraz decyzji o pospiesznej likwidacji zakładu 158 górników prowadzi podziemny protest (już nie "rotacyjny").

Stanowisko Rady zostało odczytane podczas specjalnej masówki dla pracowników kopalni pozostających na powierzchni i rodzin górników.

Oprócz wypłaty zaległych wynagrodzeń pracownikom kopalni, Rada Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność" zażądała od kierownictwa KWK "Kazimierz-Juliusz" Sp. z o.o. gwarancji bezpieczeństwa dla protestujących, a więc wycofania się Zarządu KWK "Kazimierz-Juliusz" Sp. z o.o. z wyrażonego wcześniej zamiaru wypowiedzenia im umów o pracę na podstawie artykułu 52. Kodeksu pracy.

Padł też postulat wycofania wniosku o upadłość KWK "Kazimierz-Juliusz" Sp. z o.o. oraz odstąpienia od planów zaprzestania eksploatacji z dniem 30 września 2014 roku. Wskazano, że decyzja Zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego SA (KHW) o pospiesznej upadłości likwidacyjnej zakładu i natychmiastowym zatrzymaniu eksploatacji, bez przyjętego i zatwierdzonego planu ruchu zakładu górniczego na okres likwidacji, jest praktyką niedopuszczalną, zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i od strony prawnej. W związku z tym ostatnim, Rada Sekcji zapowiedziała, że zamierza powiadomić prokuraturę o możliwości zaistnienia przestępstwa.

Ostatnim punktem na liście przedstawionych żądań jest wyłączenie zasobów mieszkaniowych KWK "Kazimierz-Juliusz" Sp. z o.o. z obciążeń majątkowych i komorniczych.

- Ostrzegamy, że dalszy upór pracodawcy, świadczący o niebywałej arogancji wobec własnych pracowników, może doprowadzić tylko do eskalacji napięcia, co z pewnością nie ułatwi rozwiązania problemu - podsumowali swoje stanowisko związkowcy z górniczej "Solidarności".