KW: Na związkowym zebraniu o emeryckim proteście

Lis 07, 2014

W Katowicach obradowała Zakładowa Komisja Koordynacyjna Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" Kompanii Węglowej SA (KW). Gościem zebrania był przewodniczący Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów "S" Bronisław Skoczek, który poinformował o szczegółach zaplanowanego na najbliższą środę (12 listopada) protestu byłych pracowników kopalń przeciwko wrześniowej decyzji Zarządu Kompanii odbierającej im prawo do bezpłatnego węgla.

Akcja zostanie przeprowadzona przed katowicką siedzibą Zarządu KW przy ulicy Powstańców. Rozpocznie się o godzinie 12.

- Chcemy zamanifestować swój sprzeciw wobec jednostronnej i - naszym zdaniem - bezprawnej decyzji Zarządu Kompanii Węglowej dotyczącej odebrania nam prawa do bezpłatnego węgla - tłumaczył Bronisław Skoczek podczas piątkowego zebrania przedstawicieli pracowników KW zrzeszonych w "S".

Emerytów oburzył fakt, że po odebraniu jednej tony na początku br. teraz Zarząd sięga dalej i bez jakichkolwiek konsultacji likwiduje deputat dla byłych pracowników kopalń w całości.

- Jeżeli było powiedziane, że zabiera się tę tonę, by młodzi ludzie mieli pracę, by nie odbierano pracownikom "czternastej pensji", to mogło to być jakieś uzasadnienie. Nasze dzieci czy wnuki zatrudnione w górnictwie wypracowują przecież pieniądze, z których nam wypłaca się emerytury, więc utrzymanie ich zatrudnienia leży w naszym interesie. Zarząd zastosował tutaj jednak zasadę "dałeś mi palec, to wezmę całą rękę" i po odebraniu jednej tony zdecydował o bezprawnym pozbawieniu nas całego węgla, a na to nie pozwolimy - komentował przewodniczący emeryckiej "S" z Regionu Śląsko-Dąbrowskiego podczas spotkania. - Dlaczego emeryci mają ponosić koszty złego zarządzania Kompanią na przestrzeni ubiegłych lat i tego, że ktoś nie umiał sprzedać węgla? - retorycznie pytał.

Jego zdaniem Zarząd KW miał tę sprawę skonsultować ze Związkiem.

- "Solidarność" przedstawiała przecież propozycję, by do czasu przejęcia wypłaty deputatu przez Skarb Państwa węgiel wydawać w naturze. Pracodawca nie chce jednak z nikim rozmawiać. Ja dostałem lakoniczną odpowiedź na pismo skierowane do Zarządu. Sens tej odpowiedzi był mniej więcej taki, że oni mają prawo do wszystkiego - powiedział Bronisław Skoczek.

O koncepcji dotyczącej przejęcia finansowania deputatu przez Skarb Państwa przypomniał wiceprzewodniczący kompanijnej "S" Stanisław Kłysz. - Podczas prac zespołu przygotowującego nową ustawę górniczą, która ma obowiązywać w latach 2015-2027, zaproponowaliśmy - jako strona związkowa - by deputat węglowy dla wszystkich emerytów, niezależnie od tego, w jakiej kopalni czy spółce pracowali, został przejęty przez budżet państwa i był wypłacany przez ZUS. Ustawa znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych. Czekamy na ostateczne decyzje rządu w tej sprawie - poinformował zebranych.

Celem środowego protestu ma być doprowadzenie do rozmów pomiędzy Zarządem KW i stroną społeczną, które pozwoliłyby rozwiązać problem wypłaty emeryckiego deputatu w obliczu trudnej sytuacji firmy bez konieczności likwidacji tego świadczenia.