KHW: "S" przeciwna kolejnym planom cięć

Lis 12, 2014

Kolejna próba odebrania górnikom pokaźnej części należnego im wynagrodzenia - tym razem w Katowickim Holdingu Węglowym SA (KHW). Zarząd przedstawił związkowcom propozycję zmian w Holdingowej Umowie Zbiorowej (HUZ) polegających na zawieszeniu wypłaty nagrody barbórkowej, "czternastki", deputatów węglowych i ekwiwalentu za pomoce szkolne. Zdecydowany sprzeciw wobec jakichkolwiek prób odbierania pracownikom części ich wynagrodzenia wyraziła holdingowa "Solidarność".

Pomysł wprowadzenia cięć padł 4 listopada, podczas ostatniego zebrania zespołu do spraw HUZ. W skład zespołu - mającego ułatwiać rozwiązywanie wszelkich kontrowersji związanych z funkcjonowaniem Umowy - wchodzą związkowcy z organizacji, które są sygnatariuszami HUZ, oraz przedstawiciele pracodawcy.

6 listopada w kopalniach należących do KHW odbyły się masówki informacyjne dla załóg, podczas których związkowcy informowali górników o propozycjach złożonych przez Zarząd i swoim stanowisku wobec tych pomysłów.

Oficjalne stanowisko holdingowej "S" zostało zawarte w dokumencie, który 7 listopada przewodniczący Piotr Czypionka przekazał kierownictwu KHW. - Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność" KHW SA podtrzymała w nim swoje dotychczasowe stanowisko mówiące o tym, że nie będzie zgody na zawieszenie jakichkolwiek składników górniczych wynagrodzeń, bo pamiętajmy, że te wszystkie elementy stanowią w swej istocie część pracowniczych pensji - mówi Piotr Bienek, wiceprzewodniczący "S" w Holdingu.

Związkowiec wskazuje, że oszczędności na górniczych wynagrodzeniach nie przyniosłyby Holdingowi znaczących oszczędności. - To byłyby, mimo wszystko, niewielkie pieniądze dla firmy wobec gigantycznych zobowiązań, które KHW w tej chwili ma. Zaoszczędzilibyśmy w skali roku może 40 milionów złotych, a zobowiązania przekraczają 1 miliard złotych. Nawiasem mówiąc, fatalną sytuację KHW "zawdzięczamy" złemu zarządzaniu na przestrzeni ubiegłych lat, więc przyczyn szukajmy właśnie tam. I myślmy, przede wszystkim, o faktycznym ratowaniu Holdingu, bo to co najłatwiejsze, czyli odebranie pracownikom środków do życia - pieniędzy za wykonywaną pracę - w żadnym stopniu naszej firmie nie pomoże - komentuje Bienek.

Jak informuje wiceprzewodniczący "S" w KHW, kolejne rundy rozmów, do których doszło 7 listopada po południu i 10 listopada, nie przyniosły żadnych rozstrzygnięć. Termin następnego spotkania wyznaczono na dzień dzisiejszy.