KW: Nie mają na wypłaty, chcą zwalniać ludzi (aktualizacja)

Lis 13, 2014

Po udzieleniu przez Zarząd Kompanii Węglowej SA (KW) informacji o braku środków na grudniowe wypłaty dla pracowników i przedstawieniu pomysłu likwidacji kilku kopalń oraz zwolnienia ich załóg, kompanijni związkowcy oświadczyli, że w sprawie przyszłości KW będą rozmawiać wyłącznie z przedstawicielem Ministra Gospodarki. Zamierzają na niego czekać w siedzibie Kompanii.

Jak relacjonują związkowcy, podczas dzisiejszego spotkania przedstawiciele pracodawcy oświadczyli, że firmie nie udało się pozyskać źródeł finansowania kluczowych elementów tzw. programu naprawczego na lata 2014-2020. Na pytanie o alternatywne pomysły rozwiązania problemu odpowiedzieli, że jedynym sposobem jest likwidacja kilku kopalń i zwolnienie załóg likwidowanych zakładów. Słowa te wywołały konsternację wśród związkowców i doprowadziły do przerwania rozmów.

- W tym momencie dalsza dyskusja z członkami kierownictwa Kompanii Węglowej stała się bezprzedmiotowa. Teraz oczekujemy na przyjazd przedstawiciela Ministra Gospodarki, reprezentującego Skarb Państwa, czyli właściciela Spółki. Z nim chcemy kontynuować rozmowy o przyszłości Kompanii - powiedział przebywający na miejscu przewodniczący NSZZ "Solidarność" w KW Jarosław Grzesik.

Aktualizacja [Lis 13, 2014]

Tworzony przez kompanijne organizacje związkowe Sztab Protestacyjno-Strajkowy Kompanii Węglowej SA wydał komunikat dotyczący przebiegu czwartkowego spotkania z Zarządem KW. Zapowiedziano w nim m.in. przeprowadzenie masówek informacyjnych dla załóg wszystkich kopalń i zakładów należących do Kompanii oraz przygotowanie planu dalszych działań na wypadek fiaska ewentualnych rozmów dotyczących przyszłości branży.

Aktualizacja [Lis 13, 2014]

Około 200 górników czeka w siedzibie Zarządu Kompanii Węglowej SA na przyjazd przedstawiciela Ministra Gospodarki. Kompanijni związkowcy podtrzymują swoje wcześniejsze stanowisko i nadal deklarują, że na temat przyszłości KW chcą rozmawiać wyłącznie z reprezentantem Skarbu Państwa, właściciela największej polskiej spółki węglowej.

Sztab Protestacyjno-Strajkowy Kompanii Węglowej SA przygotował apel do pani premier Ewy Kopacz. Jutro, tuż po godzinie 8., pismo zostanie przekazane wicewojewodzie śląskiemu Andrzejowi Pilotowi. Najwyższy rangą przedstawiciel administracji rządowej w regionie już dziś zobowiązał się, że natychmiast przekaże dokument do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.