KW: Górnicy opuszczają siedzibę Zarządu

Lis 19, 2014

Sztab Protestacyjno-Strajkowy Kompanii Węglowej SA (KW) zdecydował o zawieszeniu trwającej od ubiegłego czwartku okupacji siedziby Zarządu Spółki. Górnicy opuszczają budynek przy ulicy Powstańców 30 w Katowicach, ale zapewniają, że w każdej chwili mogą do niego wrócić, jeśli strona rządowa nie dotrzyma obietnic złożonych podczas wtorkowych rozmów.

W trakcie spotkania z udziałem strony związkowej pani premier Ewa Kopacz zapewniła, że nie ma zagrożenia ciągłości wypłaty wynagrodzeń przez kolejne miesiące, o czym wcześniej informował Zarząd Kompanii. W podobnym tonie wypowiadał się wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Szefowa rządu obiecała, że wkrótce przyjedzie na Śląsk, by kontynuować rozpoczęty przez premiera Donalda Tuska dialog na temat przyszłości sektora.

Protestujący pozytywnie odebrali decyzję o powołaniu pełnomocnika rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, którym został Wojciech Kowalczyk, dotychczasowy wiceminister skarbu. To oznacza, że pieczę nad górnictwem traci krytykowany wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Zgodnie z tym, co usłyszeli związkowcy, w ciągu dwóch (według oficjalnej notatki: trzech) tygodni pełnomocnik ma przygotować nowy program naprawczy dla Kompanii, który zostanie poddany konsultacjom ze stroną społeczną.

Przewodniczący kompanijnej "Solidarności" Jarosław Grzesik podkreślił, że po niemal tygodniowym proteście, stanowiącym wyraz górniczej determinacji, pracownicy nie będą mieli oporów, by jeszcze mocniej sprzeciwić się ewentualnym próbom łamania przyjętych ustaleń. - Jeśli z jakiejkolwiek strony, czy to rządu, czy to pracodawcy, pojawi się próba odejścia od złożonych we wtorek gwarancji i obietnic, z pewnością tu powrócimy. Teraz idziemy do swoich domów, ale nie odwołujemy protestu, tylko go zawieszamy. Czekamy na realizację wszystkiego tego, co usłyszeliśmy od pani premier, pana wicepremiera i pana pełnomocnika do spraw restrukturyzacji górnictwa - powiedział lider największego związku zawodowego funkcjonującego w KW.