Z dziękczynieniem i obawami

Lis 25, 2014

Górnicy węgla kamiennego, węgla brunatnego, miedzi, cynku i ołowiu, siarki, soli oraz gazu i ropy naftowej wzięli udział w dorocznej pielgrzymce na Jasną Górę. Kulminacyjnym momentem uroczystości była msza święta koncelebrowana, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji opolskiej ksiądz Paweł Stobrawa. Następnie szef Sekretariatu Górnictwa i Energetyki (SGiE) NSZZ "Solidarność" Kazimierz Grajcarek odczytał akt zawierzenia górników Matce Boskiej Częstochowskiej.

Organizatorem Pielgrzymki Górników na Jasną Górę, która w ubiegłą niedzielę odbyła się już po raz 24., jest SGiE NSZZ "Solidarność". Pracownicy kopalń przybywają do Częstochowy co roku, na kilkanaście dni przed Barbórką, gdy Kościół katolicki oddaje cześć Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: "Maryjo, Królowo Ojczyzny naszej, ratuj polskie górnictwo i broń naszych miejsc pracy".

Uroczystości rozpoczął przemarsz kilkudziesięciu pocztów sztandarowych i pozostałych pielgrzymów sprzed kościoła pw. św. Barbary na Jasną Górę. Tam górnicze delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem Prymasa Tysiąclecia. Następnie wszyscy wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na jasnogórskich wałach.

Dziękczynny charakter modlitw wznoszonych przez uczestników pielgrzymki najpełniej opisał ksiądz biskup Paweł Stobrawa w kazaniu wygłoszonym podczas mszy świętej, którą wraz z nim koncelebrowali m.in. kapelan SGiE NSZZ "Solidarność" ks. prałat Bernard Czernecki i ojciec Jan Zinówko, obecnie paulin, a niegdyś górnik.

W Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej (Cudownego Obrazu) obecni byli również przedstawiciele władz "S", m.in. zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej (KK) Związku Bogdan Kubiak, członek prezydium KK Henryk Nakonieczny i przewodniczący górniczej "Solidarności" Jarosław Grzesik.

- Nasze serce podpowiada nam, że godne to i sprawiedliwe, abyśmy dobremu Bogu zawsze i wszędzie, i za wszystko składali nasze dziękczynienie. Dziękujecie tutaj, na Jasnej Górze, za przepracowane lata w swojej kopalni. Razem z wami zanosimy dziękczynienie za zachowanie od nieszczęśliwych wypadków i katastrof. Za to dziękujemy, że istnieją wasze kopalnie, wasze miejsca pracy. Wy macie pracę, a dzięki niej zapewnienie godziwego życia dla siebie i waszych rodzin - mówił ordynariusz diecezji opolskiej, wspominając również tych, którzy odeszli na wieczną szychtę.

Ksiądz biskup zwrócił też jednak uwagę na obawy towarzyszące pracownikom sektora wydobywczego, zwłaszcza w ostatnim czasie.

- W kolejnej pielgrzymce na Jasną Górę przed oblicze naszej Matki i Królowej zanosimy także swoje smutki, troski i niepokoje. Otaczamy modlitwą górników, którzy musieli odejść z zawodu, a zwłaszcza tych, których dotknęło bezrobocie. Mimo świętowania, z niepokojem myślimy o przyszłości. Razem z wami niesiemy w sercu niepewność związaną z zagrożeniem, jakie powstaje w wyniku zmian strukturalnych w sektorze górniczym. To w waszym środowisku górniczym nasilają się niepokoje związane z nowymi propozycjami emerytalnymi. Przeżywacie utrudnienia w handlu węglem i ze smutkiem patrzycie na wypełnione składy węgla wydobytego dzięki waszej morderczej pracy, które nie są sprzedawane - podkreślał.

Odczytany przez Kazimierza Grajcarka "Akt osobistego oddania Matce Najświętszej polskich górników" zakończył pielgrzymkę.

Chwilę potem duchowni i górnicy przeszli do kruchty Kaplicy Cudownego Obrazu. Tam, przed tablicą poświęconą NSZZ "Solidarność" oraz wydarzeniom z lat 1956, 1968, 1976, 1980 i 1981, złożyli kwiaty, oddając cześć wszystkim bohaterom polskiej walki o wyzwolenie spod komunistycznego ucisku.

Polecamy galerię zdjęć z tego wydarzenia.