JSW: Będzie dwudniowe referendum strajkowe

Sty 22, 2015

Wspólna Reprezentacja Związków Zawodowych (WRZZ) Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) rozpoczęła przygotowania do referendum strajkowego po tym, jak Zarząd Spółki jednostronnie wypowiedział trzy obowiązujące porozumienia zbiorowe. Pracownicy JSW zagłosują 26 i 27 stycznia, a już 23 stycznia (piątek) wezmą udział w masówkach informacyjnych poświęconych sytuacji firmy.

Pracodawca wypowiedział zawarte z organizacjami związkowymi porozumienia, które odnosiły się do kwestii deputatu węglowego (z 28 lutego 2011 roku), warunków zgody strony związkowej na upublicznienie JSW (z 5 maja 2011 r.) i wzrostu stawek płac (z 8 listopada 2012 r.).

Szczególnie oburzającym dla przedstawicieli strony społecznej jest fakt wypowiedzenia porozumienia zbiorowego z maja 2011 roku, które zostało zawarte przed debiutem giełdowym Spółki. - Gwarantami tegoż porozumienia byli przedstawiciele Rządu RP, to jest podsekretarz stanu Ministerstwa Gospodarki, podsekretarz stanu Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Wojewoda Śląski - podkreślili związkowcy. - Zarząd JSW S.A. powołując się na politykę Rządu RP jednostronnie wypowiedział to porozumienie, powiadamiając w pierwszej kolejności media, później związki zawodowe, a na końcu pracowników JSW S.A. - zwrócili uwagę.

Autorzy oświadczenia przypomnieli o zapisie porozumienia mówiącym, że ma ono obowiązywać do momentu zawarcia nowego, jednolitego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników JSW. - Jednostronne wypowiedzenie tego porozumienia to kolejny, jaskrawy przykład, w jak wybiórczy sposób Zarząd JSW S.A. przestrzega prawo pracy, nie dotrzymując po raz kolejny zawartych uzgodnień - stwierdzili.

Zaznaczyli, że krytyczną opinię o obecnym Zarządzie JSW podziela już niemal cała załoga: - Potwierdzeniem tego są wyniki przeprowadzonego w 2014 roku referendum, w którym ponad 93 % pracowników zgodziło się ze stwierdzeniem, że Zarząd jest niewiarygodny i nie potrafi w sposób racjonalny zarządzać tak potężną firmą jak Jastrzębska Spółka Węglowa.

Niezależnie od tego, przedstawiciele organizacji związkowych tworzących WRZZ wyrazili chęć do prowadzenia rozmów na temat rozwiązań, które pozwoliłyby poprawić sytuację finansową JSW, pod warunkiem jednak, że będą w nich uczestniczyć przedstawiciele nadzoru właścicielskiego Spółki. - Do stołu negocjacyjnego powinni zatem zasiąść przedstawiciele Rządu RP, większościowego właściciela JSW S.A., którzy byli gwarantami porozumienia zawartego przed prywatyzacją, które poza gwarancjami zatrudnienia gwarantuje utrzymanie zapisów zakładowych układów zbiorowych pracy i innych dotychczas obowiązujących uregulowań z zakresu prawa pracy - sprecyzowali w wydanym oświadczeniu.

Wskazali też, że za doprowadzenie JSW do obecnego stanu odpowiadają kolejne rządy. W "Strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015" zapisano bowiem, że spółki węglowe mogą być prywatyzowane poprzez giełdę w celu pozyskania kapitałów na ich rozwój i modernizację. Tymczasem JSW z pozyskanych środków w najmniejszym stopniu nie skorzystała. - 5 miliardów 400 tysięcy złotych zasiliło budżet państwa. Na modernizację i rozwój JSW S.A. nie przekazano ani złotówki - podkreślili związkowcy.