KW, PIP: Skarga na "czternastkę" w ratach

Lut 18, 2016

15 lutego na konta pracowników Kompanii Węglowej SA (KW) wpłynęło 30 procent nagrody rocznej ("czternastki") za rok 2015. Pozostała część - plus odsetki - ma zostać wypłacona przed końcem czerwca. Sprzeczna z obowiązującym porozumieniem decyzja Zarządu o rozbiciu nagrody na raty sprawiła, że 16 lutego kompanijni związkowcy złożyli skargę do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP).

Niezależnie od kwestii, którą zgłoszono PIP, trwają rozmowy na temat przyszłości Spółki i bieżących spraw płacowych.

Centrale związkowe chcą negocjować wysokość tegorocznego bazowego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w trybie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

- Sytuacja jest skomplikowana. Z jednej strony udało nam się doprowadzić do sytuacji, w której Zarząd wycofał wypowiedzenie porozumienia z lipca zeszłego roku, dzięki czemu pracownicy mają gwarancję, że po przejściu z Kompanii do Polskiej Grupy Górniczej ich dotychczasowe warunki płacy i pracy będą obowiązywać przez 12 miesięcy. To była zresztą sprawa kluczowa. Z drugiej strony - próby podjęcia rozmów na temat polityki płacowej na 2016 rok kończyły się niczym, dlatego postanowiliśmy skorzystać z trybu ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Ustawowy tryb prowadzenia negocjacji wymusi na wszystkich pewną dyscyplinę i myślę, że ostatecznie ułatwi osiągnięcie kompromisu - mówi przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" KW SA Bogusław Hutek.

Związkowcy odrzucili propozycję pomniejszenia średniego wynagrodzenia o kilka elementów. Ich zdaniem "średniówki" dla poszczególnych kopalń i zakładów powinny się kształtować na poziomie z 2015 roku.

Strona społeczna podtrzymuje przedstawione stanowisko dotyczące kontynuacji rozmów o szczegółach Planu Techniczno-Ekonomicznego (PTE) KW SA na lata 2016-2017. Przedstawiciele związków zawodowych zamierzają do nich przystąpić, o ile odbędą się w obecności przedstawiciela resortu energii, a projekt PTE zostanie zaakceptowany przez Radę Nadzorczą KW.