Rada Pracowników KW: Strona społeczna jest marginalizowana

Lut 24, 2016

Rada Pracowników Kompanii Węglowej SA (KW) zaapelowała do pani premier Beaty Szydło o osobiste zainteresowanie się procesem tworzenia Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Członkowie Rady wskazują, że obecnie jest to najważniejsze przedsięwzięcie w krajowym górnictwie, od powodzenia którego zależy funkcjonowanie całego regionu śląskiego oraz dalszy los setek tysięcy pracowników.

22 lutego szefowa rządu odwiedziła budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno III. Podczas wizyty udzieliła wypowiedzi obecnym na miejscu przedstawicielom mediom, próbując przekonywać, że sytuację KW udało się ustabilizować, zaś rozmowy w ramach rządowego zespołu z udziałem związkowców pozwolą wkrótce wypracować program dla "nowej" Kompanii.

Zdaniem członków Rady to nieprawda.

Autorzy pisma przywołali decyzje Zarządu, które już wywołały poważne niepokoje wśród górników: niezgodną z obowiązującym prawem wypłatę tak zwanej czternastej pensji za rok 2015 w ratach (posunięcie zaskarżone przez związkowców do Państwowej Inspekcji Pracy), brak rzetelnego dialogu pomiędzy Zarządem a stroną społeczną oraz uchylanie się pracodawcy od decyzji dotyczącej ustalenia przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za rok 2016, co doprowadziło do wszczęcia procedury sporu zbiorowego. Podkreślili, że związki zawodowe nie uczestniczą w pracach powołanej przez Ministra Energii komisji opracowującej zasady funkcjonowania PGG.

Według Rady Pracowników, rozbieżności pomiędzy słowami pani premier a stanowiskiem związków zawodowych mogą wynikać z niepełnych informacji, jakie docierają do szefowej gabinetu.

Ponadto Rada zwróciła się do prezesa Zarządu KW Krzysztofa Sędzikowskiego o niezwłoczne przesłanie zatwierdzonej wersji Planu Techniczno-Ekonomicznego KW SA na rok 2016 i biznesplanu dla PGG. Wniosek opatrzono uwagą przypominającą, że ustawowy obowiązek konsultowania z Radą Pracowników KW SA decyzji takiej jak przejście kopalń do innego podmiotu wzmacniają zapisy zawartego porozumienia.