"Krupiński": Ostatni moment na podjęcie rozmów

Sie 25, 2016

Trzy reprezentatywne organizacje związkowe funkcjonujące w KWK "Krupiński" zagroziły zastosowaniem "radykalnych środków oddziaływania społecznego", jeśli Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) nie wycofa się z uchwały dotyczącej rozpoczęcia procesu likwidacyjnego kopalni. Zdaniem strony społecznej decyzja kierownictwa JSW narusza Statut Spółki oraz obowiązujące przepisy górniczo-geologiczne. Komunikat zawierający stanowisko związków zawodowych przekazano pracodawcy.

Autorzy pisma wskazali, że Zarząd JSW do tej pory nie podjął rozmów z przedstawicielami załogi KWK "Krupiński", ani nie poinformował organizacji związkowych o przyjętej 8 sierpnia uchwale w sprawie rozpoczęcia procedury przeniesienia zakładu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA.

Powołując się na pisemne polecenie wiceprezesa JSW do spraw technicznych Józefa Pawlinowa dotyczące wdrożenia uchwały, zarzucili kierownictwu Spółki pominięcie "właściwych procedur określonych stosownymi przepisami". Jednocześnie zaapelowali "o zaprzestanie działań medialnych i techniczno-ekonomicznych mających na celu zlikwidowanie kopalni »Krupiński« (...) do czasu usankcjonowania prawnego podjętej uchwały Zarządu".

Dotychczas prowadzone rozmowy na temat przyszłości zakładu, które nie przyniosły efektów, określili mianem "dialogu pozorowanego". Padła również zapowiedź przeniesienia całej sprawy na szczebel krajowy: o przyszłości "Krupińskiego" miałaby debatować Rada Dialogu Społecznego.

- Naszym zdaniem jest ostatni moment, aby podjąć poważne merytoryczne rozmowy ze stroną społeczną - czytamy w konkluzji komunikatu.