Sytuacja "Krupińskiego" do powtórnej analizy

Paź 25, 2016

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego (WRDS) w Katowicach chce, by Ministerstwo Energii ponownie przyjrzało się sytuacji uznanej za nierentowną i skazanej na przeniesienie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA po styczniu 2017 roku (SRK) KWK "Krupiński". Stanowisko WRDS jest zbieżne z ponawianym przez związkowców postulatem przeprowadzenia nowych - opartych na aktualnych cenach węgla - analiz opłacalności dalszego funkcjonowania kopalni.

Wśród uczestników poniedziałkowych obrad WRDS byli między innymi minister energii Krzysztof Tchórzewski, wiceminister - pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego - Grzegorz Tobiszowski, prezes Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) Tomasz Gawlik, przedstawiciele związków zawodowych oraz samorządowcy.

Strona społeczna kolejny raz wskazała, że sierpniowa decyzja Zarządu JSW dotycząca rozpoczęcia procedury przeniesienia "Krupińskiego" do Spółki Restrukturyzacji Kopalń została podjęta w oparciu o dane z przełomu 2015 i 2016 roku, gdy ceny węgla osiągnęły "dno" (porty ARA: około 40 dolarów za tonę). Dzisiaj są mniej więcej dwukrotnie wyższe, a to całkowicie zmienia sytuację zakładu, który mógłby odrobić straty znacznie szybciej niż wcześniej zakładano.

Likwidacji KWK "Krupiński" sprzeciwili się również przedstawiciele władz samorządowych. Zdaniem Mariana Pawlasa, wójta Suszca, gdzie zakład jest zlokalizowany, konsekwencją zamknięcia kopalni, oprócz utraty miejsc pracy, będzie trwała degradacja gminy.

Odmienną opinię wyraził minister Tchórzewski. Według polityka dalsza działalność kopalni w ramach Jastrzębskiej Spółki Węglowej wymagałaby zbyt dużych nakładów finansowych. Poza tym od przekazania KWK "Krupińskiego" do SRK zależała zgoda banków na zawarcie porozumienia restrukturyzacyjnego, które ma ustabilizować sytuację całej JSW.

Szef resortu energii zgodził się jednak, by specjalny zespół przeprowadził postulowaną przez stronę związkowców analizę dotyczącą przyszłości kopalni w kontekście bieżącej sytuacji rynkowej. Efekty prac zespołu mają zostać przedstawione 23 listopada. Dwa dni później zbierze się Walne Zebranie JSW, które podejmie ostateczną decyzję co do dalszych losów "Krupińskiego".