Duda: W dobie kryzysu nie możemy być mniej konkurencyjni

Lis 22, 2012

Pierwszy dzień odbywającego się w Kielcach XXVI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" za nami. Niemal 300 delegatów wysłuchało wystąpień gości i sprawozdania szefa "S" Piotra Dudy, który zapowiedział zaangażowanie całego Związku w trwającą zbiórkę podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską "Zawieszenie Pakietu Klimatyczno-Energetycznego Unii Europejskiej".

Złożenie sprawozdania przez przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" było najbardziej oczekiwanym wydarzeniem czwartkowej części obrad. Dwa lata po wyborze na szefa Związku, Duda podsumował główne inicjatywy "S" w tej kadencji: zbiórkę kilkuset tysięcy podpisów pod projektem ustawy podwyższającej płacę minimalną do 50 procent średniego wynagrodzenia, zbiórkę ponad dwóch milionów podpisów pod związkowym wnioskiem o referendum w sprawie planowanego przez rząd podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat i docierającą do coraz szerszego grona młodych ludzi kampanię przeciwko tzw. umowom śmieciowym.

Szef KK zwrócił uwagę, że jeszcze niedawno termin "umowa śmieciowa", oznaczający umowę, od której nie odprowadza się składki emerytalno-rentowej (np. umowa o dzieło), był znany wąskiemu gronu związkowców. Dzisiaj jest powszechnie stosowany, również w trakcie poważnych dyskusji.

Duda o Pakiecie: Zatrzymamy tę dyrektywę

Duda przypomniał, że to "S" dostrzegła problem, który z czasem przeobraził się w poważne zagrożenie dla polskiej gospodarki. Chodzi o przyjęty przez Komisję Europejską przy akceptacji rządów państw unijnych Pakiet Klimatyczny, obciążający dodatkowymi opłatami za emisję tzw. gazów cieplarnianych energetykę węglową i cały przemysł energochłonny. - Rozpoczęliśmy zbieranie miliona podpisów w siedmiu krajach Unii Europejskiej, aby zatrzymać tą szkodliwą dla wielu pracowników, nie tylko w naszym kraju, dyrektywę. Koledzy z Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego, Dominik Kolorz i Kazimierz Grajcarek, mówili o tym od roku 2007, że wejście tych przepisów z dniem 1 stycznia 2013 roku może doprowadzić do tragedii, do utraty w ciągu kolejnych siedmiu lat prawie 500 tysięcy miejsc pracy w naszym kraju - powiedział przewodniczący, zapewniając przy tym, że w zbiórkę podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską "Zawieszenie Pakietu Klimatyczno-Energetycznego Unii Europejskiej" zaangażuje się cały Związek. - My, w dobie kryzysu w Europie, nie możemy sobie pozwolić na to, aby być mniej konkurencyjni - wyjaśniał.

Niemiec: MFW przeciwko cięciom, UE wciąż się upiera

Obszerne sprawozdanie Piotra Dudy poprzedziły wystąpienia zaproszonych gości.

Główna Inspektor Pracy pani Iwona Hickiewicz mówiła o bieżącej działalności Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) i współpracy ze związkami zawodowymi. Szefowa PIP podkreśliła, że tylko w ubiegłym roku udało się zorganizować szkolenia, w których udział wzięło 8 tysięcy związkowców. Ponad 5 tysięcy z nich to społeczni inspektorzy pracy, głównie członkowie NSZZ "Solidarność". Przyznała, że Inspekcja z uwagą śledzi działania "S" w ramach walki z niekontrolowanym stosowaniem "umów śmieciowych" i zastępowania umów o pracę umowami cywilno-prawnymi. Przytaczała też dane statystyczne, z których wynika, że w ubiegłym roku, po interwencji PIP, pięciu tysiącom osób zmieniono formę zatrudnienia z umowy cywilno-prawnej na etat, bo taki był charakter ich pracy. W tym roku na etaty udało się przenieść trzy tysiące osób. Inspekcja wymusiła też na pracodawcach zapłatę prawie 150 mln zł zaległych wynagrodzeń pracowniczych (78 mln zł w roku 2011 i 64 mln zł w roku bieżącym) dla ponad 100 tysięcy pracowników.

Wiceprzewodniczący Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ) Józef Niemiec omówił główny problem nurtujący europejski ruch związkowy, jakim jest wdrażanie polityki oszczędzania na najbiedniejszych przez rządy państw Unii Europejskiej. Przypomniał, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy wycofał się z promowania takiego podejścia jako najlepszej drogi do wyjścia z kryzysu gospodarczego. Stanowisko EKZZ sprzeciwiające się cięciom poparły wszystkie związki zawodowe afiliowane przy Konfederacji, w tym "Solidarność", która aktywnie uczestniczy w akcjach protestacyjnych organizowanych przez europejskie struktury związkowe, a w roku ubiegłym współorganizowała wrocławską euromanifestację z udziałem trzydziestu związków zawodowych.

Wyróżniono zasłużonych, uzupełniono wakaty

Delegaci wyróżnili "Zasłużonych dla NSZZ »Solidarność«". Honorowe odznaczenie otrzymało sześć osób: pani Marianna Popiełuszko, śp. Lech Kaczyński, ksiądz biskup Sławoj Leszek Głódź, ks. prałat Zbigniew Dołhań, ks. Henryk Bolczyk i Stanisław Płatek.

Zgodnie z zapowiedzią, Zjazd dokonał wyboru nowych członków Komisji Krajowej, którzy zajęli wakujące miejsca w tym gremium. Zostali nimi: Dariusz Mądraszewski (Region Pomorze Zachodnie), Bogdan Olszewski (Region Gdański) i Jarosław Wilner (Region Wielkopolska Południowa).

Dyskusje i głosowania nad treścią związkowych dokumentów - uchwał i stanowisk - odbędą się w dniu jutrzejszym.

Polecamy galerię zdjęć z tego wydarzenia.