"Przyjaźń": Zdecydują o udziale w strajku generalnym

Lis 26, 2012

W najbliższy wtorek i środę (27 i 28 listopada) załoga koksowni "Przyjaźń" wypowie się na temat przystąpienia do planowanego na początek przyszłego roku regionalnego strajku generalnego. Formalnie referendum strajkowe dotyczyć będzie udziału w strajku solidarnościowym z pracownikami sądownictwa, będącymi w sporze zbiorowym, a nie mogącymi podjąć czynnej akcji protestacyjnej, polskie prawo nie przewiduje bowiem możliwości organizacji strajku przeciwko polityce rządu.

Koksownicy z Dąbrowy Górniczej i pracownicy spółek-córek "Przyjaźni" głosować będą 27 listopada od godziny 5. do 16. i od godziny 21. do 23. oraz 28 listopada od godziny 5. do 15. w sali konferencyjnej budynku "Promyk", położonego tuż za bramą główną zakładu.

- Celem strajku solidarnościowego jest ochrona mieszkańców województwa śląskiego przed skutkami kryzysu gospodarczego i utratą miejsc pracy, ochrona przedsiębiorstw działających w tym regionie i stanowczy sprzeciw wobec drastycznie rosnących kosztów utrzymania oraz łamania praw pracowniczych w Polsce - czytamy w wydanym przez Komisję Zakładową NSZZ "Solidarność" Koksowni "Przyjaźń" Sp. z o.o. specjalnym numerze biuletynu Koksik. - Strajk solidarnościowy w zakładach Regionu Śląsko-Dąbrowskiego nie jest strajkiem skierowanym przeciwko pracodawcom tylko przeciwko rządowi - podkreślają autorzy biuletynu.

Decyzję o przygotowaniu protestu pracowników wszystkich branż w regionie podjął Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy złożony z przedstawicieli czterech największych central związkowych: NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych i Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80".

Związkowcy żądają:
- stworzenia osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego opartego na zasadzie bilansu dochodów publicznych,
- przekazania pieniędzy pochodzących z narzuconych przez Unię Europejską opłat za ponadnormatywną emisję tzw. gazów cieplarnianych (Pakiet Klimatyczny) na rekompensaty dla branż energochłonnych, tak jak to będzie miało miejsce w Austrii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii, a nie do budżetu państwa,
- uchwalenia przez Sejm ustaw ograniczających stosowanie tzw. umów śmieciowych (umów-zleceń, umów o dzieło),
- likwidacji sterowanego z Warszawy Narodowego Funduszu Zdrowia i stworzenia systemu, w którym możliwie dużo pieniędzy pozostanie na poziomie regionów,
- utrzymania systemu emerytur pomostowych.

Jak zaznaczają, katalog żądań nie jest zamknięty i - w zależności od sytuacji - może się jeszcze zmienić. Przyznają też jednak, że jest możliwe podjęcie decyzji o rezygnacji ze strajku, jeżeli w najbliższym czasie uda im się porozumieć z rządem odnośnie realizacji przedstawionych postulatów.

Koksownia "Przyjaźń" Sp. z o.o. jest pierwszym zakładem decydującym o udziale w strajku, którego struktury związkowe NSZZ "Solidarność" należą do Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego. Sami górnicy zagłosują w późniejszym terminie.