Pracownicy Holdingu również za strajkiem

Sty 18, 2013

Pracownicy zakładów należących do Katowickiego Holdingu Węglowego SA (KHW) wezmą udział w regionalnym strajku generalnym. Ponad 98 procent uczestników czwartkowego referendum odpowiedziało "tak" na pytanie dotyczące przeprowadzenia strajku solidarnościowego w wymiarze do 4 godzin w celu poparcia żądań zgłoszonych w ramach sporu zbiorowego prowadzonego z pracodawcą przez NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa z siedzibą w Katowicach.

Frekwencja wyniosła ponad 55 procent, co oznacza, że głosowanie jest ważne.

Planowany przez pięć organizacji związkowych generalny strajk solidarnościowy pracowników wszystkich branż Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego jest akcją o charakterze antyrządowym. Ma zwrócić uwagę polityków na nawarstwiające się problemy społeczno-gospodarcze regionu, takie jak rosnące bezrobocie, chaos w służbie zdrowia czy zagrożenia płynące dla całego społeczeństwa z wdrażanego od 1 stycznia unijnego Pakietu Klimatycznego (z jednej strony - kilkudziesięcioprocentowe podwyżki rachunków za prąd dla wszystkich, z drugiej - likwidacja zakładów, które wskutek sztucznie wywołanego przez Brukselę wzrostu cen energii przestaną być konkurencyjne, a więc dalszy wzrost bezrobocia).

Polskie prawo nie przewiduje możliwości organizacji strajku przeciwko polityce rządu, stąd przyjęcie formuły strajku solidarnościowego z pracownikami sądownictwa, będącymi w sporze zbiorowym, a nie mogącymi podjąć czynnej akcji protestacyjnej.

Organizatorem protestu jest Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy z udziałem przedstawicieli NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych, Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" i Związku Zawodowego "Kontra".

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI GŁOSOWANIA W KATOWICKIM HOLDINGU WĘGLOWYM SA

1. Centrum Usług Wspólnych