Opinia jednoznacznie negatywna. Kompanijny PTE pod ostrzałem

Lut 06, 2013

Rada Pracowników Kompanii Węglowej SA (KW) negatywnie zaopiniowała przedstawiony przez Zarząd Spółki projekt Planu Techniczno-Ekonomicznego (PTE) KW na 2013 rok. Członkowie Rady wskazują, że wdrożenie założeń zawartych w dokumencie - obniżenie stanu zatrudnienia, ograniczenie inwestycji i zwiększenie roli firm zewnętrznych - byłoby działaniem nastawionym na "zwijanie", a nie rozwój firmy.

Największy niepokój Rady Pracowników wzbudza planowana polityka zatrudnieniowa. Jeśli zaproponowana przez Zarząd wersja PTE wejdzie w życie, pod koniec roku w Kompanii pracować będzie 56,5 tys. osób - o 3,6 tys. mniej niż w grudniu 2012 roku. - Z przeprowadzonej analizy stanu zatrudnienia w poszczególnych kopalniach i zakładach Kompanii Węglowej SA wynika, iż obecny poziom zatrudnienia nie odpowiada swoim rozmiarem dotychczasowym potrzebom a jego obniżenie, w szczególności w grupie pracowników zatrudnionych w oddziałach eksploatacyjnych, przygotowawczych, elektrycznych i mechanicznych oraz na stanowiskach wymagających szczególnych kwalifikacji, a także w zakładach przeróbki mechanicznej węgla, doprowadzi do braku kadr w kolejnych latach oraz negatywnie wpłynie na bezpieczeństwo wykonywania robót w kopalniach - twierdzą członkowie Rady w opinii przesłanej na ręce Zarządu KW. Jeśli kierownictwo Spółki podtrzyma założenia zawarte w projekcie, przez najbliższy rok gwarancję przyjęcia do pracy będą mieli jedynie absolwenci szkół górniczych.

Zdaniem przewodniczącego Rady Pracowników i lidera kompanijnej "Solidarności" Jarosława Grzesika równie niepokojącą jest tendencja do przekazywania kolejnych zadań tzw. firmom okołogórniczym. - Z problemem firm zewnętrznych w górnictwie mierzymy się od wielu lat, jednak do tej pory wykonywały one przede wszystkim roboty specjalistyczne. Teraz Zarząd chce doprowadzić do przekazania firmom okołogórniczym kolejnych zadań, przez co - w bardzo krótkim czasie - pozbędziemy się ludzi o odpowiednich kwalifikacjach i całkowicie uzależnimy od tych firm - mówi szef największej organizacji związkowej działającej w firmie.

Odnosząc się do kwestii związanych z wydobyciem i sprzedażą węgla, Rada Pracowników zwraca uwagę na sprzeczność zawartą w projekcie PTE: z jednej strony założono wzrost wydobycia węgla koksowego o 1,3 mln ton, z drugiej - spadek jego sprzedaży o 0,3 mln ton. - Biorąc pod uwagę, że tego gatunku węgla nie produkowało się do tej pory na zwały, brak w tych założeniach konsekwencji - czytamy w przedstawionej opinii.

Rada oprotestowała znaczące obniżenie nakładów na inwestycje, mogące skutkować przerwaniem podjętych już prac w zakresie modernizacji układów przewietrzania, transportu i remontu obiektów podstawowych, ale również niedotrzymaniem terminów uzbrojenia ścian oraz problemami z utrzymaniem ciągłości ruchu części kopalń. Sprzeciw jej członków wywołała również zapowiedź planowanego wzrostu wynagrodzeń na poziomie 2,7 procent, czyli zakładanej inflacji, co w odniesieniu do porozumień z roku 2012 oznaczać będzie obniżenie wysokości realnego wynagrodzenia pracowników Kompanii.

Kompanijna Rada Pracowników powstała w sierpniu 2006 roku na podstawie przepisów Ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz. U. z 2006 r. Nr 79, poz. 550 z późn. zm.). Podstawową kompetencją rad jest uzyskiwanie informacji od pracodawcy na temat przedsiębiorstwa, m. in. działalności i sytuacji ekonomicznej pracodawcy, przewidywanych zmian stanu i struktury zatrudnienia oraz działań, które mogą powodować istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia.