Gra o wszystko. Jonak znów w ringu

Lis 15, 2012

Damian Jonak, pięściarski mistrz świata wywodzący się z górniczej "Solidarności", znów stanie w ringu, by stoczyć swój 36. zawodowy pojedynek: 8 grudnia, podczas gali "Wojak Boxing Night", która odbędzie się w katowickim Spodku, skrzyżuje rękawice z Jacksonem Bonsu. Określaną mianem "gry o wszystko" walkę zakontraktowano na 10 rund, a jej stawką będą dwa trofea: mistrzowski pas World Boxing Association (WBA) Intercontinental i Puchar Prezesa Kompanii Węglowej SA "Barbórka 2012".

W najnowszym rankingu federacji World Boxing Council (WBC) 29-letni Jonak jest najwyżej sklasyfikowanym Polakiem. Zajmuje 3. miejsce wśród zawodników wagi junior średniej. Jego przeciwnik to aktualny mistrz Unii Europejskiej wagi junior średniej. Ma 31 lat, pochodzi z Ghany, posiada obywatelstwo belgijskie.

Zdaniem Damiana Jonaka podstawowym atutem rywala jest mocne uderzenie i to z obydwu rąk, co może sprawić, że pojedynek będzie dynamiczny i atrakcyjny, z drugiej jednak strony wcale nie przesądza o tym, kto jest faworytem spotkania. Statystyki wskazują na Damiana, który wygrał 34 z 35 dotychczasowych walk, a jedną zakończył bez rozstrzygnięcia. Bonsu stoczył 49 pojedynków: 43 razy wygrał, 5 razy przegrał, raz zremisował. Jeśli chodzi o warunki fizyczne, Jonak mierzy 175 cm i jest o 2 cm niższy od naturalizowanego Belga.

Ciekawostką może być fakt, że wśród pięciu pogromców Jacksona Bonsu jest już jeden Polak - Rafał Jackiewicz. We wrześniu 2008 roku pięściarz ten, prowadzony przez Fiodora Łapina, obecnego trenera Damiana Jonaka, wygrał przez jednogłośny werdykt sędziowski.

Drugim wydarzeniem wieczoru będzie walka o miano oficjalnego pretendenta do tytułu mistrza świata wagi junior ciężkiej federacji International Boxing Federation (IBF) pomiędzy Pawłem Kołodziejem i Garrettem Wilsonem ze Stanów Zjednoczonych.

Początek gali o godzinie 19.30.