Kompanijna "S": Wypowiedzenia sprzeczne z prawem

Mar 27, 2014

Zakładowa Komisja Koordynacyjna Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" Kompanii Węglowej SA zebrała się na ostatnim posiedzeniu w dobiegającej końca kadencji 2010-2014. Oprócz kwestii związanych z wyborami związkowych władz na kolejne 4 lata, do których dojdzie 31 marca, omówiono sprawę wypowiadania pracownikom niektórych zapisów porozumienia z 2004 roku przez Zarząd KW. Tracą oni w ten sposób prawo do zwaloryzowanej wartości posiłku profilaktycznego.

Pismo, w którym kompanijna "Solidarność" oceniła takie praktyki mianem "sprzecznych z przepisami prawa", zostało przesłane na ręce kierownictwo Kompanii. Bezprawne są - zdaniem związkowców - wypowiedzenia załączników do wspomnianego porozumienia dokonywane na podstawie trzech tegorocznych uchwał Zarządu KW: 24/2014 z 16 stycznia, 26/2014 z 17 stycznia i 179/2014 z 13 marca. Powołali się przy tym na paragraf 13. samego porozumienia, w którym ustalono, że postanowienia tego dokumentu obowiązują do czasu wejścia w życie zakładowego układu zbiorowego pracy, a tego ostatniego wciąż nie ma.

Wartość posiłków profilaktycznych powinna być waloryzowana o publikowany przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnik wzrostu wartości towarów i usług, tymczasem pracodawca chce tego uniknąć.

Część przedstawicieli zakładowych struktur Związku poinformowała o próbach wymuszenia na pracownikach indywidualnych zgód co do wypowiadanych zapisów. - U nas dyrektor groził, że konsekwencją braku podpisu pod takim dokumentem będzie zwolnienie - mówił jeden z nich.

Jarosław Grzesik zaapelował o powstrzymanie się przed jakimikolwiek formami wyrażania osobistej zgody na wypowiedzenia, bo ma to określone skutki. - Porozumienie z 2004 roku jest porozumieniem zbiorowym, które w imieniu wszystkich pracowników zawarły związki zawodowe. I związki zawodowe są tutaj stroną. Pracownik, podpisując ewentualną zgodę na wypowiedzenie załączników do porozumienia, zamyka związkom zawodowym, a przede wszystkim samemu sobie, możliwość ewentualnej walki o przynależne prawa. Pozbawia się prawa do waloryzacji, nawet jeśli związkom uda się waloryzację wywalczyć. Otrzymają ją wtedy inni, ale ktoś kto zgodził się wcześniej na warunki przedstawione przez pracodawcę i potwierdził to własnym podpisem, już nie - wyjaśniał.

Niezależnie od kwestii wypowiedzeń, wiceprzewodniczący kompanijnej "Solidarności" Stanisław Kłysz poinformował, że Zarząd rozpoczął realizację porozumienia z 6 lutego br. i od przyszłego tygodnia 130 pracowników zostanie przeniesionych z kopalni "Brzeszcze" do kopalni "Piast", załoga KWK "Bolesław Śmiały" będzie natomiast uzupełniona pracownikami Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych.