Kozłowski o wypłacie nagrody: To górnicy ten zysk wypracowali

Lip 08, 2022

- Jeżeli teraz, mimo dwóch wielkich tragedii, jakie miały miejsce w "Pniówku" i "Zofiówce", osiągamy historyczny zysk, mogący wynieść ponad 4 miliardy złotych za pierwsze półrocze, po czym przeznaczamy z niego 10-11 procent na nagrodę dla pracowników, to nie powinno to budzić żadnych niezdrowych emocji. Górnicy powinni otrzymać jakąś część zysku, bo to oni - w najbardziej bezpośredni sposób - go wypracowali - mówi przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej (ZOK) NSZZ "Solidarność" Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) Sławomir Kozłowski, komentując wypłatę nagrody dla załogi JSW. Zgodnie z tym, co ustaliły reprezentatywne organizacje związkowe i Zarząd, 22 lipca pracownicy JSW zatrudnieni pod ziemią otrzymają jednorazowe świadczenie wynoszące 19 tysięcy złotych brutto, pracownicy zakładów przeróbki mechanicznej węgla - 16 tys. zł brutto, a pozostali pracownicy - 13 tys. zł brutto.

 

* * *

 

Solidarność Górnicza: - Ogłoszenie informacji o wypłacie "jednorazówki" dla pracowników JSW w związku z zyskiem osiągniętym przez firmę wywołało falę komentarzy, również negatywnych. Jak ZOK NSZZ "Solidarność" JSW SA odnosi się do tych opinii?

Sławomir Kozłowski, przewodniczący ZOK NSZZ "Solidarność" JSW SA: - Tutaj, w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, dobrze pamiętamy lata 2015-2016, kiedy pracownicy oddali dużą część swoich wynagrodzeń, aby przekonać instytucje finansowe do wsparcia JSW. Wtedy groziła nam upadłość. Tylko dzięki poświęceniu ze strony załogi Spółka - pogrążona finansowo wskutek nieudolnych decyzji zarządzających nią wcześniej - w ogóle przetrwała. Jeżeli teraz, mimo dwóch wielkich tragedii, jakie miały miejsce w "Pniówku" i "Zofiówce", osiągamy historyczny zysk, mogący wynieść ponad 4 mld zł za pierwsze półrocze, po czym przeznaczamy z niego 10-11 procent na nagrodę dla pracowników, to nie powinno to budzić żadnych niezdrowych emocji. Górnicy powinni otrzymać jakąś część zysku, bo to oni - w najbardziej bezpośredni sposób - go wypracowali. Pracownicy muszą mieć pewność, że skoro oni się z firmą utożsamiają, skoro z poświęceniem pracują w niezwykle trudnych warunkach, to firma też się z nimi będzie utożsamiać, kiedy wykaże zyski wynikające z ich pracy.

SG: - O tym, że górnicy otrzymają nagrodę, jeśli wyniki firmy będą dobre, przesądził jeden z zapisów porozumienia zawartego w styczniu. Jego treść nie była tajemnicą. Komu może zależeć na nakręcaniu spirali emocji wokół nagrody, choć już wcześniej było wiadomo, że najprawdopodobniej zostanie wypłacona?

SK: - Spiralę emocji nakręcają między innymi ci, którzy wcześniej próbowali rozgrywać personalnie i politycznie sytuację w JSW. Jakoś wcześniej nikomu nie przeszkadzało, że w KGHM Polska Miedź SA zdecydowano o wypłacie nagrody wynoszącej 250 proc. średniego zarobku w KGHM, co daje około 35 tysięcy zł. To u nikogo, ani w Warszawie, ani nigdzie indziej, nie budziło emocji. Dlaczego w przypadku JSW jest inaczej? Dlaczego stosuje się podwójne standardy i różną miarą ocenia pracę załóg obydwu firm? Cała ta sytuacja jest niezwykle źle oceniana przez pracowników JSW. Wszyscy politycy, ale również dziennikarze, którzy próbują nastawiać społeczeństwo przeciwko górnikom, powinni się chyba raz jeszcze zastanowić nad sobą i odpowiedzieć na proste pytanie - czy byłoby sprawiedliwie, gdyby załoga po wypracowaniu historycznego zysku nie została doceniona? Zwracam raz jeszcze uwagę, że wypłata nagrody stanowi 10 proc. osiągniętego zysku, a skutki wypłaty nie zostaną przeniesione na dalsze lata funkcjonowania firmy. Już nawet nie mówię o inflacji, która dotyka nas wszystkich i o rosnących kosztach utrzymania na co dzień, bo zwykła ludzka przyzwoitość nakazuje, by pracownikowi wynagrodzić to, że dzięki niemu firma zarabia miliardy. Niektórzy mówią, że wypłata nagrody to posunięcie, które nie jest w porządku wobec innych branż. Więc ja przypomnę - kiedy była koniunktura w tych innych branżach, myśmy nikomu do kieszeni nie zaglądali i nie komentowaliśmy tego, jak inni korzystają z tej koniunktury. Górnicy mają pełne prawo do tego, żeby teraz traktowano ich tak samo.

SG: - Dziękujemy za komentarz.

 

rozmawiał: MJ