PGG: Strajk czy porozumienie?

Sty 14, 2022

W dwudniowym referendum 98,65 procent głosujących pracowników Polskiej Grupy Górniczej SA (PGG) odpowiedziało "tak" na pytanie o chęć podjęcia strajku "w celu zrealizowania żądań wynikających ze sporu zbiorowego z dnia 14 grudnia 2021 r.". Frekwencja wyniosła 57,82 proc. - Spodziewaliśmy się takiego wyniku. Górnicy walczą o pieniądze, które im się należą za pracę w weekendy i o wyższe płace, więc są zdeterminowani - skomentował wiceprzewodniczący "Solidarności" w PGG SA Artur Braszkiewicz. Gdy trwało liczenie oddanych głosów, delegacja Sztabu Protestacyjno-Strajkowego w PGG SA toczyła rokowania z przedstawicielami resortu aktywów państwowych. Pojawiła się szansa na zawarcie porozumienia.

Kontynuacją czwartkowych rozmów ma być piątkowe przedstawicieli stron w siedzibie Zarządu PGG. Rozpocznie się o godzinie 9. Poprzedzi je posiedzenie Sztabu Protestacyjno-Strajkowego.

Spór zbiorowy w PGG SA trwa od 14 grudnia. Górnicy domagają się podniesienia wysokości średniego wynagrodzenia do poziomu 8200 złotych brutto (obecnie wynosi 7829 zł brutto) i rekompensaty za przepracowane od września do grudnia weekendy.

21 grudnia ogłoszono pogotowie strajkowe. W dniach 21-23 grudnia i 4-6 stycznia prowadzone były akcje protestacyjne polegające na blokadzie wysyłki węgla do elektrowni. Kolejną, tym razem bezterminową blokadę, zaplanowano na 17 stycznia.